Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Presidendivannet andes käsi kahel Piiblil

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

TrumpAmeerika Ühendriikide jaoks oli möödunud reede märgilise tähtsusega päev: ametisse vannutati 45. president Donald John Trump (fotol). Ta on senini vanim ametisse astunud Ameerika Ühendriikide president: ametisse astumise päeval oli ta 70aastane. Trump on kolmandat korda abielus ja tal on viis last. Ta kuulub presbüterlikku kirikusse.
USAs on tema isiksus kutsunud esile suure lõhenemise rahva hulgas. Samasugused erimeelsused valitsevad aga ka kiriklikes ringkondades, samuti Ameerika usklike hulgas. On väga palju neid (eriti just evangelikaalide leeris), kes usuvad, et Donald Trump on Jumala kingitus Ameerika Ühendriikidele ja ta on tuhandete eestpalvete vastuseks. Samas pole vähe ka neid usklikke, kes peavad 45. presidenti Jumala vitsaks ja isegi karistuseks selle suure ja mitmepalgelise riigi rahvale.
Isiklikust seisukohast lähtumata tahaksin avaldada veendumust, et kõige parema hinnangu Trumpi tegevusele annab hoopis aeg. Samas nõustun, et kahtlemata on Donald Trump üks värvikamate väljaütlemistega USA poliitik, kes on kaugel nn poliitkorrektsest kõnepruugist.
Süvenemata Donald Trumpi poliitilistesse seisukohavõttudesse, peatuksin põgusalt mõningatel huvitavatel faktidel tema inauguratsiooni päevast, mis minu arvates ütleb samuti nii mõndagi tema isiksuse kohta.
Ametisse astumise päeva hommik algas Trumpil ja tema perel palvusega kirikus, mis asub mõne kvartali kaugusel Kapitooliumist. Palvuse pidajaks oli kutsutud tuntud nelipühikiriku pastor Jentezen Franklin.
Inauguratsioonitseremooniast võtsid osa nii jumalasõna lugemiste kui palvetamise ja presidendi õnnistamisega mitmed tuntud vaimulikud nagu nelipühilasest populaar­ne teleevangelist Paula White; rahvusvaheliselt tunnustatud baptistist evangelist ja misjonär Franklin Graham, kes on maailmas suurt tuntust kogunud jutlustaja Billy Grahami poeg; tuntud evangelikaal, Jumala Assamblee liikumisse kuuluv puertoricolasest evangelist Samuel Rodriguez jt.
Ameerika presidentide ametisse õnnistamise ajaloos oli see väidetavalt rekordiline näitaja, mil tseremoonia jooksul peeti tervelt kuus palvet, kolm invokatsiooni ja kolm õnnistamist.
Presidendivande andmise ajal hoidis Donald Trump kätt kahel Piiblil. Esimene Piibel kuulus Ameerika Ühendriikide 16. presidendile Abraham Lincolnile ja teise Piibli oli Trumpile kinkinud tema ema 1955. aastal, mil Donald lõpetas pühapäevakooli.
Tseremoonia käigus esitas koor muuhulgas nelipühi kiriku alluvuses tegutseva, Lee University muusikaõppejõu dr Wykoffi komponeeritud koraali.
Pärast inauguratsiooni toimus kutsutud külalistele pidulik lõunasöök USA Senati ja Esindajatekoja hoones Kapitooliumis, mis algas söögipalvega ja lõppes pikema tänupalvega.
Andres Kapp,
EMK Tallinna koguduse liige