Esileht » Uudis » Esileht »

Presidendi tunnustust jagub ka kirikurahvale

09.02.2011 | | Rubriik: Esileht

 Tänavuste presidendi teenetemärkide saajate hulgas on  ka EELK kauaagne lastetöö juht Lia Kaljuste.
President Toomas Hendrik Ilvese poolt antava  99 teenetemärgi saajate hulgas on ka teisi kirikutööga seotud inimesi.
Valgetähe V klassi teenetemärgi saab laste- ja noortetöö korraldamise eest Lia Kaljuste (fotol), keda me teame pikkade aastate jooksul kui EELK Pühapäevakooliühenduse ning Laste- ja Noorsootöö Keskuse/Ühenduse lastetöö juhti ja taasiseseisvumisajal üht olulist eestvedajat. Ta on kogunud tööks vajalikke materjale, kirjutanud artikleid ja raamatuid.
Lia Kaljuste kirikukeskne organiseeritud lastetöö ulatub juba 1970ndatesse, mil Hageris peeti pühapäevakoolitunde ja jagati õpetust. Pedagoogikat ja teoloogiat õppinud naise esimene haridus on aga hoopis teisest vallast – ta on farmatseut ning töötab sellel alal ka praegu. Kaljuste ise on öelnud, et töö farmatseudina on lihtne – kui kell kukub, paned ukse kinni ja lähed oma tegemiste juurde.
Lastetöö puhul pole see kunagi võimalik. Ja Lia Kaljuste on teinud oma tööd südamega. Kolleegidel jagub Kaljuste tegemistele vaid kiidusõnu. «Liaga saab alati arvestada, tema peale võib kindel olla ja see teeb ühise töö turvaliseks.»
Valgetähe V klassi teenetemärgi pälvib ka eestluse hoidja Venemaal Viiu Fjodorova-Tepper, kes on Peterburi Eesti Seltsi esimees, sealse rahvakunstiklubi ja Jaani koguduse  liige. Kõige muu hulgas on Viiu Fjodorova toetanud rahvusliku käsitöö traditsioonide jätkamist ning hoolitsenud vajamineva inventari eest.
Peterburi kontekstis võib öelda, et eestlaste kogukond, kogudus ja selts on suhteliselt ühte sulanud ning moodustab meie sealse esinduse oma parimal kujul.
Riigivapi IV klassi teenetemärgi pälvib Heli Susi, kelle pere toel valmis ja on meieni jõudnud Aleksandr Solženitsõni tuntuim teos «Gulagi arhipelaag». Heli Susi on aastaid olnud ka meie vaimulike saksa keele õpetajaks EELK Usuteaduse Instituudis.
Eesti Kiriku toimetus ühineb õnnitlejatega ja on tänulik oma kiriku väärikatele liikmetele tehtud töö eest.
Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves annab teenetemärgid autasustatavatele üle 23. veebruaril.
Mari Paenurm 

Vaata, sulle tuleb sinu kuningas, õiglane ja aitaja! (Sk 9:9)