Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

PRAOSTKONNA UUDISED

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Lääne-Harju

Hageri haridusseltsi asutamisest on möödunud 100 aastat, asutamise aastapäeva tähistati pidulikult 27. jaanuaril.

Kui Hageri koguduse loomisest 2001 möödus 780 aastat, andis kogudus välja brošüüri «Kirik keset küla», mis hästi iseloomustab sealset elu. Nüüd oli haridus- ja usuelu ühiseks märgiks laupäevane üritus, kus 100 aastat tagasi õpetaja, hilisema praosti Konstantin Adolf Thomsoni (1865–1938) eestvõttel haridusseltsile alus pandi. Toona oli eesmärgiks tagada piirkonna lastele emakeelne kooliharidus.

Seltsi 30. aastapäevaks tikkisid kohalikud käsitöömeistrid Harjumaa vapiga sinimustvalge lipu, mille sinisel esiküljel ilutses kollastes-oran˛ides värvides seltsi nimi. Lipp leiti juhuslikult 1980ndate aastate lõpul ja on hoiul Hageri muuseumis. Laupäeval toodi lipp kirikusse ja rongkäigu ees lehvides viidi rõõmsalt rahvamajja.

Seal jätkusid aastapäevaüritused ajalookonverentsiga, kus Eesti haridusoludest 20. saj alguses rääkis Mare Tamm, seltsi asutamisest Olev Streff, taastamisest selle esimees Virve Õunapuu, tänasest haridusmaastikust prof Ülo Vooglaid ja meie hariduselust Euroopa haridusruumis haridusminister Mailis Reps.

Hageri Haridusseltsi taastas 2000. a Virve Õunapuu, kes toona oli sealse lasteaed-algkooli juhataja. Asutajaliikmeid oli umbes 30 ja nad seadsid eesmärgiks elavdada kohalikku haridus- ja kultuurielu, edendada ühistegevust, uurida ja väärtustada kultuuripärandit ja arendada omakultuuri.

Viru

Küünlapäeval, 2. veebruaril on Simuna koguduses pärast jumalateenistust kl 18 kogudusemaja kabelis ikoonikirjutaja Sirje Sääri loeng «Kristuse sündimise ikoon».

Loeng on järjekorras teine sarjast «Religioosne loom. Religioosne inimene». Esimese loengu pidas möödunud simunapäeval (28. oktoobril) zooloog Aleksei Turovski teemal «Rituaalne käitumine loomadel».

Loengusarjaga tahab kogudus osutada religioosse temaatika laiahaardelisusele ning pakkuda oma ala spetsialistide abil sissevaateid religioosse tunnetuse rikkustesse kristlikust kultuuriruumist lähtuvalt.

EK