Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

PRAOSTKONNA UUDISED

01.12.2006 | | Rubriik: Uudised

Viljandi praostkond

Karksi koguduses kõlas pühapäevasel jumalateenistusel, surnute mälestuspühal laul «Jeruusalemm, sa püha taevalinn». Sellega mälestati aastatel 1912–1939 kogudust teeninud õpetaja Benedikt Masingut, kes on sündinud 21. mail 1884 Kuressaares kirikuõpetaja peres ja surnud 12. detsembril 1947 Leipzigis.

Sellega mälestati aastatel 1912–1939 kogudust teeninud õpetaja Benedikt Masingut, kes on sündinud 21. mail 1884 Kuressaares kirikuõpetaja peres ja surnud 12. detsembril 1947 Leipzigis.

Kirja palvega mälestada Karksi kirikus surnute mälestuspühal oma abikaasat saatis kogudusele Anna Masing 1957. aastal. Ent siis kiri adressaadini ei jõudnud. Koopia ema kirjast saatis mõne kuu eest kogudusele õpetaja poeg Detlef, kes elab Tübingenis Saksamaal. Nimetatud laulu oli õpetaja Masing alati laulnud lahkunut matuserongkäigus surnuaiaväravast hauale saates.

Lääne praostkond

Lääne-Nigula kirikus oli 19. november tavapärasest pidulikum – kogudus tähistas sealse Terkmanni valmistatud oreli 80. aastapäeva. Jumalateenistus oli muusikaliselt kõlavam, orelil teenis kaasa Tiit Kiik. Lühikese ettekande 80 aastat tagasi toimunud oreli pühitsemisest tegi omal ajal ajalehes kirjutatu põhjal koguduse organist Helle Reinaru.

Jumalateenistus oli muusikaliselt kõlavam, orelil teenis kaasa Tiit Kiik. Lühikese ettekande 80 aastat tagasi toimunud oreli pühitsemisest tegi omal ajal ajalehes kirjutatu põhjal koguduse organist Helle Reinaru.

Pärast jumalateenistust tutvustas Tiit Kiik koguduseliikmetele orelit. Ka vanad inimesed, kes harilikult koori peal ei käi, ronisid seekord trepist ülesse, et orelisse minna ja jagatavaid selgitusi kohapeal kuulata-vaadata.

Terkmanni orel on kiriku n-ö uus orel, esimene orel paigutati pühakotta arvatavasti 1855. aastal. 1926. aastast on säilinud papist postkaart, mis teatab, et kirikus pühitsetakse uus orel, mingeid andmeid vanast orelist pole siiani leitud. Kiriku uus, 80aastane orel on Helle Reinaru sõnul praegu heas seisukorras, kuigi pisut probleeme on tekitanud kiriku keskküte. Orelit hooldab Toomas Mäeväli.

Saarte

Kuressaare Laurentiuse kiriku orel läks remonti.

.

Kirikus asunud Eesti esimene 125 aasta vanune Saueri orel läks kaheks aastaks remonti Kriisade orelitöökotta Rakveres.

Oreli taastamistööd lähevad maksma ligi kolm miljonit krooni. Remondi käigus vahetatakse välja puuviled ja orelil asendatakse senine mehhaaniline pedaalisüsteem õhkkompressoriga.

Orelimeister Hardo Kriisa sõnul on puidukahjurid teinud orelis suurt kahju, kuid metallvilesid on vaja ainult korrastada. Koguduse õpetaja Anti Toplaane sõnul on see ainus orel Kuressaare linnas ja seega on sel suur tähendus kogu linnale. Oreli taastamist rahastavad riik, Kuressaare linn, oreli toetusfond ja kirik.

EK

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)