Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Praostkonna orelid on plaadile salvestatud

12.09.2018 | | Rubriik: Kirikuelu

viljandi viisivihikOrganist Tuuliki Jürjo esitles 16. augustil uut plaati „Viljandi viisivihik“ (fotol).

Kaks aastat tagasi tekkis Tuuliki Jürjol idee ühendada Viljandi omalaadne muusikaõhustik, mis liidab endas džässi ja rahvamuusika sugemed. Nii ilmus tal möödunud aastal eesti rahvaviisidest, regilauludest, koraalidest ja rahvakoraalidest inspireeritud laulukogumik „Viisivihik“.
Laule salvestama asudes soovis ta anda CD-le lisaväärtuse ja nii salvestati laulud Viljandi praostkonna 12 ajaloolisel orelil. Ta kirjutas plaadi väljaandmiseks projekti, sai toetust Viljandi linnalt, rahvakultuuri keskuselt, Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ja Valgamaa ekspertgrupilt.
Neli päeva sõitis Tuuliki koos salvestised teinud Urmas Tanilooga mööda praostkonna kirikuid. Ühel päeval tehti salvestus kolmel kuni neljal orelil. Urmas Taniloo aitas mängimise ajal registreid vahetada, mõnel pool tuli ka pisut orelit remontida. Rääkida võib salvestamisega seotud lõbusaid juhtumeid. Näiteks siristas Põltsamaa kirikus üks linnuke, Pilistveres niideti kiriku juures muru. Kord aga unustas Tuuliki noodid koju.
Plaadil on 26 pala. Orelil mängib Tuuliki, regilaule laulab ansambel In Unison. Mis aga plaadi erilisust veelgi suurendab, on infovihikuke, mis annab teavet iga oreli valmistusaja, valmistaja ja dispositsiooni kohta. Igas koguduses orelipassi polnud ja osa infot tuli Tuulikil ise koostada. Plaadi kujunduse on teinud Riina Sildvee.
Olles ühtlasi kirikumuusika liidu juhatuse esimees, ütleb Tuuliki, et selline plaat võiks olla igal praostkonnal. Kirikumuusika liit saab projekti toetada, aga plaat saab ilmuda vaid koostöös praostkonnaga.
Rita Puidet

Järelikult ei ole te nüüd enam võõrad ja majalised, vaid pühade kaaskodanikud ja Jumala kodakondsed. (Ef 2:19)