Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Praostkonna lastelaagrit külastas ajalooline isik minevikust

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Laagrilised koos pühapäevakooliõpetajate, vaimulike ning piiskop Joel Luhametsaga Kirikumäel.
Toivo Hollo erakogu

Võru praostkonna lastelaager kandis tänavu pealkirja „Usku kui sinepiivake!“

Kõik tegevused olid seotud teemaga vaimulikust kasvamisest ning usu tugevusest. Laagris olid lapsed Kanepi, Pindi, Põlva, Räpina, Tartu ja Urvaste kogudusest. Ühelgi aastal pole olnud laager rangelt orienteeritud pühapäevakoolide õpilastele, vaid kõigile, kellel vähegi huvi. Koos koguduste töötegijatega veedeti kolm päeva looduskaunis paigas Võrumaal Kirikumäe matkamajas.
Taaskohtumise rõõmu laste nägudel ja põnevust päris uute laagriliste silmades oli märgata juba avajumalateenistusel Vastseliina kirikus. Vastseliina kogudus, kus küll regulaarne kristlik lastetöö puudub, oli võtnud laagri põhikorraldaja rolli enda kanda.
Väga suur abi kogudusele oli praostkonna lastetöö sekretärist ning Räpina koguduse pühapäevakooliõpetajast Eveliin Sillakivist, kes näitas laagri korraldamises üles suurt pühendumist.
Peale kohaliku vaimuliku Toivo Hollo teenisid avateenistusel kaasa praost Üllar Salumets ning Põlva koguduse vaimulikud Toomas Nigola ning Jaak Pärnamägi. Lasteteenistust saatis orelil praostkonna muusikatöö sekretär Ara Bander.
Päev jätkus Kirikumäe matkamajas ning seda ümbritseval territooriumil, mida lapsed kohe avastama asusid. Ennast sisse seadnud, võisid alata mitmesugused tegevused. Kanepi koguduse vaimulik, abipraost Margit Lail heiskas laagrilipu.
Kolm korda päevas peeti palvus praostkonna vaimulike teenimisel. Igal palvusel käsitleti eri piiblilugu, lood aga omakorda moodustasid ühtse terviku, seletamaks lastele paremini lahti laagri peateemat. Sidudes Piibli kirjakohti oma eluga, jutustasid hingekarjased innustavaid lugusid usu jõu tugevusest ja usu­imedest enda või lähedaste elus.
Ajamahukaim ning suurim ettevõtmine oli maastikumäng, mis pakkus palju põnevust, sest lapsed ei teadnud, mis neid teekonnal ees ootab. Mängu korraldamisest võtsid osa ka vaimulikud.
Rühmatöid, mis sarnanevad väga kogudustes peetavate pühapäevakoolitundidega, juhendasid pühapäevakooliõpetajad. Jutustati piiblilugusid usuisadest, kelle hulgas on ka paljudele teada laevaehitaja Noa ning väike Taavet, kes paistis silma oma erilise taiplikkuse ja suure usuga. Lisaks lugude jutustamisele said lapsed osaleda mitmesugustes käelistes tegevustes ja mängudes.
Kaunis suveilm soosis ujumist ja sportmänge. Füüsiliselt aktiivsetele tegevustele tasakaaluks lauldi iga päev laagrivihikust vaimuliku sisuga laule, saatjateks Urmas ja Kristiina Nagel, Teele Nigola ja Helen Truija.
500 aasta möödumist reformatsiooni algusest tähistatakse ka Eestis. Päikeseloojangul lõkketule ääres rääkis lastele reformatsioonist Rõuge koguduse vaimulik Mait Mölder. Teisel õhtul aga rändas ammustest aegadest laagripaika Martin Lutheri abikaasa Katharina von Bora, kelle rolli mängis väga ilmekalt pühapäevakooliõpetaja ja praostkonna hingehoidja Tuuli Võsa.
Katharina tundis huvi elu üle Eestis ning rääkis lugusid oma abikaasast Martinist. Igal kuulajal oli võimalus külalisele esitada küsimusi. Nii müstilisel kombel kui Katharina laagriliste sekka ilmus, ta ka lahkus.
Ametliku lõpu sai laager lõpujumalateenistusega. Teenistusel teenisid Toivo Hollo, Margit Lail, Urmas Nagel ja Argo Olesk (Pindi koguduse vaimulik). Eveliin Sillakivi jagas igale laagris osalenud lapsele tänutäheks diplomi ning maiustuse. Nii nagu väikesest sinepiivakesest võib kasvada tugev puu, võib ka laagris laste südamesse külvatud pisikesest usu­seemnest kasvada midagi võimsat.
Ave Mustimets,
Põlva koguduse pühapäevakooliõpetaja