Esileht » Uudis » Uudised »

Praost Jaan Tammsalu sai Tallinna vapimärgi

10.05.2017 | | Rubriik: Uudised

tammsalu_jaan2017_fPikaajalise pühendunud töö eest pealinna hüvanguks otsustas Tallinna linnavolikogu oma 4. mai istungil kinnitada Tallinna vapimärgi saajaks Tallinna Jaani koguduse õpetaja ja Tallinna praostkonna praosti Jaan Tammsalu (fotol). Teiseks vapimärgi kavaleriks kinnitati panuse eest Tallinna Linnateatri arengusse näitleja ja lavastaja Elmo Nüganen.
„On kummaline tunne,“ tunnistab Eesti Kirikule toimetuse õnnesoovi vastu võttes praost Jaan Tammsalu, lisades mõtlikult: „Ega ma saa täpselt aru, kuidas sattusin selliste väärikate kõrvale.“ Praost ei arva iseendastmõistetavaks ega väheoluliseks, et teda on arvatud nende 26 väärika inimese sekka, kellele Tallinna vapimärk siiani on antud: „Ei ole ju minusuguse sattumine sellisesse nimekirja, kus ootavad ees presidendid Lennart Meri ja Arnold Rüütel, dirigendid Neeme Järvi, Eri Klas ja Kuno Areng, heliloojad Veljo Tormis ja Arvo Pärt, kirjanikud Jaan Kross ja Ellen Niit (Kross) ning mitmed teisedki tuntud ja ääretult olulist kinkinud inimesed, midagi normaalset.“
Jaan Tammsalu jagab mõtet, et Tallinna linnast on ilus anda nii kõrget autasu peale teiste elualade esindajate ka ühele luteri kiriku vaimulikule. „See on tunnustus nii Jaani kogudusele, Tallinna praostkonnale kui ka kogu EELK-le,“ kinnitab Tammsalu Eesti Kirikule antud usutluses. „Reformatsiooni 500. aastapäeval on linna juhid väga palju rääkinud sellest, kui suur on olnud luterliku kiriku panus Tallinna linna arengusse.“ Praost Tammsalu näeb kõrges autasus märki, et Tallinn mõistab kiriku rolli linna arengus. „Aga ikkagi imestan ja olen veidi kohmetu,“ lisab ta liigutava siirusega.
Jaan Tammsalu on sündinud 1960. a Kingissepas. Ordineeriti diakoniks 1987. aastal ja sai õpetaja õigused 1996. aastal. Teeninud 1986–1992 mitmeid Saaremaa kogudusi ja olnud 1992–2004 Viljandi Jaani õpetaja, on ta alates 2004. aastast Tallinna Jaani koguduse õpetaja ning alates 2007. aastast Tallinna praostkonna praost.

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)