Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Postkristluse sekulaarne humanism 3. osa

/ Autor: / Rubriik: Järjejutt, Teoloogia / Number:  /

(Algus EK nr 29.)
Ühes raadiosaates kuulsin, kuidas omaaegne Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse õpetaja polnud nõustunud riigilt oreli remondiks raha vastu võtma, kuna kartis, et kirikut võidakse hakata kasutama kontserdisaalina. Nüüd on tema kartus vabas Eestis tõeks osutunud. Samas saates teatas üks praostidest, et kui kirikus valmib kivist põrand, siis hakatakse kirikut kontserdisaalina kasutama. Nii muudame oma kirikud aja jooksul rahvamajade filiaalideks.
Aastate eest korraldas pianist Rein Rannap kontsertturnee Eesti kirikutes, kus esitas klaveril popmuusikatöötluses klassika kõrval rahvalikke muusikapalu, nende hulgas kaerajaani ja tuljakut. Toimunu kohta jõudis Eesti Kiriku veergudele üksainus protest Kihelkonnalt. Kui ühes Tartu kirikus kanti ette rokkooper «Jeesus Kristus superstaar», nähti selles märkimisväärset sündmust kirikuelus.
Tallinna suurimas kirikus toimus nädal pärast Kristuse ülestõusmispüha Jazzkaare kontsert, mis pole seal esmakordne. Müügil olid piletid hinnaga 450–550 krooni. Kui vaene Jeesus soovinuks seda kontserti külastada, kas ta saanuks sisse ilma piletita, jumalakotta, mis pidanuks kuuluma Temale, kuid oli välja renditud maailmale?
Kuuldavasti etendatakse meiegi kirikutes näidendeid ja lüüakse tantsugi, seda isegi pärast surnuaiapüha kalmistuvärava läheduses. See lõhnab kangesti dekadentliku kristluse järgi. Olen televisioonis näinud ühes Lääne-Euroopast edastatud saates klouniks riietunud ja grimeeritud «pastorit» koguduse ees seismas ja omi mõtteid esitamas. Nii et tsirkuski on tungimas kirikusse.
Kui biitlid võtsid kirikult noored, siis Harry Potter võtab lapsed. Need loevad nüüd õhinaga Harry Potteri lugusid. Läänes on vallandunud tõeline potteromaania, mis on otsaga jõudmas meile. Lapsed huvituvad nüüd maagiast ja nõidumisest ning soovivad omandada vastavaid teadmisi, et saada võluriks või maagiks. Austrias ongi avatud vastav kool.
Üks raevunud ema, keda ärritas kavandatav kohustuslik religiooniõpetus koolides, kirjutas Postimehes: «Lapsed elavad oma fantaasiamaailmas, usuvad Harry Potterisse ja jõuluvanasse.» Ühesõnaga – jätke nad oma religiooniõpetusega rahule, sest neil on juba oma ebajumalad. Muidugi on jõulutaat maag Potteri kõrval üsna leebe mehike, kes jagab kinke ja vahest harva vibutab ka vitsakimbuga. Nii sünnib kristlusest kaugenevas Euroopas, kuhu meidki peibutatakse, vähemalt kristlase pilgu läbi nähtuna üsnagi mõtlemapanevaid asju, mis meele väga tõsiseks muudavad. Kuulasin hiljuti ühte saksa evangelisti, kelle olid surma mõistnud nii natsid kui ka kommunistid, kuid otsus viimasel hetkel imeliselt tühistatud. Tema sõnul hääbub Saksamaal kristlus.
Sümbolite vahetus
Kui kõneleme postkristlusest, siis tähendab see ühtlasi, et kõneleme ka preapokalüpsisest ehk preapokalüptilisest ajajärgust. Nii nagu Kristuse tulekule eelnes Ristija Johannese kui tema teerajaja saabumine, nii peab antikristuse saabumisele eelnema tema tuleku ettevalmistaja.
Kui olime koos kadunud Andres Võsuga kaks aastat tagasi Vaikse Nädala aegu Tiberias, kus meie hotelli üheksanda korruse aknast avanes kaunis vaade Geneetsareti järvele, küsis Andres kord nagu muuseas, et kas interneti sümbol WWW ei tähenda mitte arvu 666?
Mul oli kaasas heebrea keele märkmik ja pilk alfabeedile andis jaatava vastuse. Tähe W numbriliseks vasteks on heebrea keeles tõepoolest number kuus. Kolm W tähte on algustähed ingliskeelsetest sõnadest World Wide Web (ülemaailmne võrgend rep. ülemaailmne veeb). Kokku annavad need metsalise nime – arvu 666. Kas selle teadasaamiseks pidime sõitma Pühale maale? Kas selleks pidime olema Vaiksel Nädalal Jeesuse kunagises tegevuspiirkonnas Galileas Geneetsareti järve ääres? Kirjutasin sellest paar kuud hiljem lühisõnumi Postimehes.
Kas on siin tegu juhusliku kokkulangemisega? Vaevalt. Muidugi pole välistatud võimalus, et kokkulangemine võib olla teatud ringkondade sepitsus.
Teisalt on arvu 666-ga tegemist ka EAN-13/UPC vöötkoodis. Selle alguses, keskel ja lõpus on teistest pikemad joontepaarid. Kui esimese joontepaari juures on arv kuus (muidugi võib seal olla ka mõni teine arv), siis tuleb see juurde mõelda ka keskmisele ja viimasele joontepaarile, sest kirjas seda pole. Nii on teatud puhkudel vöötkoodil arv 666. Seega võib poest kaupu ostes neil kohata arvu 666 kas vöötkoodi või kolme W tähe abil kodeerituna. Interneti aadressid sisaldavad kõik WWW tähekombinatsiooni, nii EELK teatmikus kui ka Vatikani või Vene Õigeusu kiriku infobülletäänides ja veebisaitidel. Nii et interneti vahendusel opereerib kristlik kirik kogu maailmas metsalise nime arvuga 666! Mis ütleks nägija Johannes selle kohta? Mis ütleks Jeesus Kristus selle kohta?
Kreeka kiriku Püha Sinod ütleb selle kohta järgmist: «Püha Sinod ei saa jätta märkimata, et seoses Schengeni kokkuleppega muutub uuesti aktuaalseks teema antikristusest ja tema märgist… Kahetsusega tuleb toonitada, et progress elektrooniliste seadmete kasutamisel on seotud arvuga 666, milline leiab rakendamist peamise koodarvuna vastavas tehnoloogias.
Jüri Raudsepp, emeriitõpetaja
(Järgneb.)