Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Positiivselt muutunud maa

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Helsingi Senati väljakul on läbi aastate tutvustanud ennast Soome erinevad maakonnad. Sel kevadel toimunud ürituse puhul otsustati tänu Eesti ühinemisele Euroopa Liiduga teha erand: 7.-9. maini lehvisid väljaku ääres Eesti maakondade lipud.
Soomlased ise nentisidki heatahtlikult muiates, et eks nad kipuvad teinekord ennast Eestis tõesti nagu oma «maakonnas» tundma. Kolme päeva jooksul oli võimalus saada ülevaade Eestis tegutsevatest turismi- ja kaubandusettevõtetest-ettevõtjatest ning nautida kirevat kultuuriprogrammi. Jagus vaatamist, kuulamist ja maitsmist.
Toomkoguduste toel

Kes laadamelust puhata tahtis, leidis tee väljaku treppidest üles Helsingi Toomkiriku kõrval asetseva Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku esinduse juurde. Helsingi Toomkirik oli Eesti päevade üks korraldajaid, ürituse avapäeva õhtul toimus kirikus koostöös Eesti Suursaatkonnaga kontsert eesti heliloojate loomingust, esinejateks Tallinna Kammerorkester ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor Tõnu Kaljuste juhatusel.
EELK osalemine Eesti päevadel sai suures osas teoks tänu Helsingi Toomkoguduse sõpruskoguduse töörühma visadele organisaatoritele, Leena Huimale ja õpetaja Arto Antturile. EELK kasutusse oli antud telk, mille sisustamine jäi Tallinna Toomkoguduse, Eesti Piibliseltsi ja Misjonikeskuse hooleks. Kohal viibisid ja huvilistega vestlesid Tallinna Toomkoguduse õpetaja Ivar-Jaak Salumäe, koguduse juhatuse esimees Raido Rüütel ja Eesti Piibliseltsi peasekretär Jaan Bärenson.
Lisaks suulisele informatsioonile oli võimalus võtta erinevaid voldikuid, osta kirjandust, kassette ja CDsid kirikumuusikaga, tutvuda EELKd ja Misjonikeskust tutvustavate stendidega. Nii mõnigi külastaja sai ideid suvisteks reisiplaanideks – nimelt valmis spetsiaalselt selleks päevaks Eesti kaart, kuhu olid märgitud kõik EELK teeliste kirikud koos informatsiooniga kirikus saadaoleva teenuse kohta.
Jagati kingitusi

Kel pealehakkamist ja mängulusti rohkem, sai osaleda mängus «Tunne ära tuttavad koraalid». Kolm eestikeelset koraali tuli sõnade järgi ära tunda ja leida neile õiged soomekeelsed pealkirjad. Õigesti vastanute vahel loositi igal täistunnil välja Misjonikoori plaat «Kiriktiil».
Nii said plaadiomanikeks näiteks teiste hulgas Leena Huima ja Espoo piiskop Mikko Heikka! Lisaks kodust kaasavõetud materjalidele olid naabrid teinud omapoolse üllatuse – voldiku, kus on lisaks üldtutvustavale informatsioonile kirjas eestikeelsete teenistuste toimumisajad Alppila koguduses. Huvilised on lähikuudel oodatud teenistusele 16. mail ja 20. juunil.
EELK telk kujunes päeva jooksul avatud suhtlemise ja meeldivate kohtumiste paigaks, kus oli hea juttu ajada sõprade ja kolleegidega Soomest ja kohata hetkel Eestist eemalviibivaid kaasmaalasi – ürituse ettevalmistuse juures ja kohapeal oli nõu ja jõuga abiks Randar Tasmuth, kes lähipäevil Helsingi Ülikoolis doktoriväitekirja kaitseb.
Vaimselt rikastav laienemine

Tegemist jagus igas vanuses külastajatele. Helsingi Toomkoguduse pühapäevakool võõrustas samal ajal oma sõpruskoguduse, Tallinna Toomkoguduse pühapäevakooli lapsi koos vanemate ja õpetaja Riina Lõhmusega. Lapsi ootas ees tihe päev oma programmiga, mis lõppes ühise lauluga kõikidele emadele.
Kokkuvõtlikult öeldes – sisukas päev oli. Oli kuulda kiidusõnu, mis kordusid ja kõlama jäid: soomlaste korraldatud üritused on alati olnud hästi organiseeritud; avapäeva kontsert Toomkirikus oli lihtsalt võrratu; oli hea, et programm oli mitmekesine; soe ilm meelitas ligi rohkem külastajaid, kui oodata osati.
Et muutusi paremini märgata, on sageli vaja pisut distantseeruda. Millised me siis naabri pilgu läbi paistsime? Avatud ja muudatustele altid, kohati arenenud nii kiiresti, et hoolimata sagedastest kontaktidest leidub alati uut ja huvitavat avastada; kohati õllesummerlikult vabad, kohati reserveeritud ja vaiksed. Meeldiv tõdemus, et lisaks poliitilisele ja majanduslikule liidule on Euroopa Liidu laienemine olnud vaimulik sündmus.
Kristi Kollo