Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Porvoo leping on loonud tugevad suhted anglikaanidega

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Õpetaja Gustav Piir anglikaani preestri rüüs Tallinna Püha Vaimu kiriku altari ees. Tiiu Pikkur

8. septembril 20 aastat tagasi allkirjastati Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus Porvoo ühisavaldus, mis ühendab peamiselt Põhja-Euroopa luterlikke ja anglikaani kirikuid.

Porvoo lepingu otseseks väljundiks on Tallinna Püha Vaimu koguduses tegutsev Püha Timoteose ja Püha Tiituse anglikaani osakogudus, kus peetakse ingliskeelseid jumalateenistusi. Osakogudust teenib Püha Vaimu koguduse õpetaja Gustav Piir, kes on ka litsentseeritud anglikaani preester.

Milles on Porvoo lepingu olulisus?
Gustav Piir: «Leping tunnistab vastastikku vaimulikku ametit, et me võime üksteise kirikus teenida ja kirikulistel on võimalus nii luteri kui anglikaani kirikus armulaual käia ning ametitalitusi nagu ristimine, laulatus jne tellida. Dublinis kasutab õpetaja Kalmer Kesküla anglikaani kirikut, et eestlasi teenida. Näiteks kui eesti kogudusel ei ole oma vaimulikku, saab neid teenida anglikaani vaimulik.
Teisest küljest saavad anglikaani vaimulikud meil Eestis teenida. Siin on näiteks teenimas anglikaani preester Tuomas Mäkipää, kes teenib Helsingi anglikaane. Tema käib paar korda aastas ka meie anglikaani koguduses Tallinnas teenimas. Porvoo leping on praktilises usuelus väga vajalik.»

Missugune on Tallinna Püha Vaimu anglikaani osakogudus?
«Ingliskeelse töö juured siin kirikus viivad tagasi 1980. a lõppu. Minu esimene ingliskeelne jumalateenistus oli siin 25. detsembril 1992. Kuid Püha Timoteose ja Püha Tiituse anglikaani osakogudus sai alguse 1997 ehk pärast Porvoo lepingu sõlmimist.
Jumalateenistusi peame vahelduvalt nii anglikaani kui luteri kiriku korra kohaselt. Jumalateenistuse käigus suurt erinevust ei ole, välja arvatud ehk see, et anglikaani kogudus seisab kirikulaule lauldes püsti. Anglikaanid kasutavad alati Nikaia usutunnistust, luterlastel on tavaliselt apostlik ja suurtel pühadel Nikaia usutunnistus.»
Anglikaani osakoguduse põhituumiku kõrval võtavad pühapäevastest jumalateenistustest osa Tallinna külastavad turistid, ka on Tallinnas õppivaid hiinlasi, nigeerlasi, hindusid jt. Samas ka teiste maade luterlased käivad ingliskeelsetel luterlikel teenistustel. Tänapäeva avatud maailm toob Püha Vaimu kirikusse kokku rahvusvahelise kristlaskonna.

Kuidas sinust sai anglikaani preester?  
«Litsentseeritud anglikaani preestriks sain aastal 2000. Enne asendasin anglikaani kap­lanit, kes resideeris Helsingis. Siis sain õiguse pidada jumalateenistusi ja armulauda seada kui juhtiv liturg.
Hiljem sain õiguse vastutada koguduse eest ehk sain anglikaani koguduse preestriks. Ja seda nii kaua, kui ma anglikaani kogudust teenin. Ma võin käia teenimas anglikaani kogudusi ka Soomes ja Riias. Kuulun ka anglikaani kiriku Põhja- ja Baltimaade praostkonna sinodisse.»

Rochesteri partnerid
Üheks Porvoo kirikuosaduse väljenduseks on partnerlussuhted EELK ja Inglise kiriku Rochesteri piiskopkonna vahel. 1930. aastatesse ulatuv side anglikaani kirikuga ja pikaaegsed suhted Rochesteri piiskopkonnaga said kinnitust selle aasta jaanuaris, kui piiskop James Langstaff ja EELK peapiiskop Urmas Viilma kirjutasid alla Rochesteri piiskopkonna ja EELK ühisele hea tahte avaldusele.
Õpetaja Piir kinnitab, et suhted Rochesteri piiskopkonnaga toimivad, on tekkinud sõpruskogudused, käiakse vastastikku külas, on arendatud ühist muusikatööd jpm.
Tiiu Pikkur