Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Porvoo leping 10aastane

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

Eeloleval nädalavahetusel, 11.–13. oktoobrini tähistatakse Soomes Porvoos luteri ja anglikaani kirikute koostöölepingu 10. aastapäeva.
Eestit esindab pidulikel üritustel delegatsioon, mille koosseisus peapiiskop dr h.c. Jaan Kiivit, õpetaja dr Toomas Paul ja õpetaja mag Veiko Vihuri, kes on Porvoo kontaktgrupis Eesti esindaja.
Juubeliüritused toimuvad nii Helsingis kui ka Porvoos, mille järgi dokument nime on saanud. Üritused algavad reedel Porvoo toomkirikus missaga, kus jutlustab piiskop Ragnar Persenius Rootsist, liturgiks on Porvoo piiskop Erik Vikström. Järgneb vastuvõtt piiskopimajas.
Pidustused kulmineeruvad laupäeval, 12. oktoobril seminariga. Alustuseks peetakse Porvoo toomkirikus hommikune palvetund, osalejaiks Porvoo lepinguga ühinenud luterlike kirikute juhid, üritust juhivad toompraost Lars Schmidt ja õpetaja Tapani Mäki-Panula. Järgnevad loengud, peaesinejaks Durhami toompraost John Arnold Inglise kirikust ja Tampere piiskopkonna piiskop Juha Pihakla Soome luterlikust kirikust.
Keskpäeval saavad sõna lepinguga ühinenud kirikute esindajad. Eestlastest kõneleb Veiko Vihuri. Õhtul on anglikaanikiriku palvus Porvoo toomkirikus. Pühapäeval hommikul toimub ingliskeelne anglikaani jumalateenistus Helsingi Mikael Agricola kirikus, jutlustab inglise kiriku Euroopa piiskopkonna piiskop Geoffrey Rowell.
Porvoo protsess, mida valmistasid ette Põhjamaade ja anglikaani kirikutegelased, sai alguse kümme aastat tagasi Porvoos. Balti maade luteri kirikuid kutsuti osalema algusest peale, sest sel ajal muutsid olud siinmail vabamaks. «Porvoo leping, millega kirikud võtavad endale kohustusi, pole ainult bürokraatlik dokument,» täheldab Veiko Vihuri. «Näiteks võivad meie luterlased käia anglikaani kirikus armulaual. Eestlased, kes pikemat aega näiteks Inglismaal elavad, saavad täieõiguslikena osaleda sealse anglikaani kiriku koguduse elus, seda just leping ette näebki.»
Porvoo ühisavalduse otseseks väljundiks on ka Tallinna Püha Vaimu koguduse rüpes tegutsev Püha Timoteose ja Püha Tiituse (anglikani/luteri) filiaal, kus peetakse ingliskeelseid jumalateenistusi. Kogudust teenib Tallinna praost mag Gustav Piir, kes on litsentseeritud anglikaani preester. Mag Marko Tiitus, Juuru koguduse õpetaja, on teine sarnaste õigustega õpetaja.
Ehkki leping ise on juba kümme aastat vana, ei kirjutanud kirikute esindajad sellele alla samal aastal, vaid dokumenti arutati neli aastat. Pidulik allakirjutamine toimus 1996. aastal Porvoos, Londonis ja Tallinnas. Porvoo lepingu töögrupp tegutseb aga edasi, töökoosolekuid peetakse kord aastas. Porvoo ühisavaldusega on ühinenud Inglismaa, Walesi, Šotimaa, Iiri anglikaani ja Islandi, Norra, Rootsi, Soome, Leedu ja Eesti luterlikud kirikud.
Lea Jürgenstein