Esileht » Uudis » Uudised »

Põrand saab laulupeo ajaks valatud

29.03.2019 | | Rubriik: Uudised
Maarja kirik

Laulupeolised võivad rõõmustada, et suurpeo ajal saab Tartu Maarja kirikus laulda.
2 x Rita Puidet

Tartu Maarja kiriku juures käivad ehitustööd hooga ja tõenäoliselt saab kirikusaali põrand valatud juba enne mai algust.

Üsna ootamatu on kiriku ukseavast sisse astudes sattuda tulevase kirikusaali alla ehk nullkorrusele.
See, mis ehitustandril käimas ja veel tulemas on, annab tunnistust millestki täiesti uuest. Sihtasutuse juht Silvia Leiaru juhib külalist läbi bokside ja näitab, et siia tulevad lasteruumid, siia tualetid, siia väike saal, kus näiteks saab seminare korraldada. Ühes nurgas, kus praegu paljastuvad vanad maakivimüürid, hakkab seisma diivan. Tegemist on tulevase puhkenurgaga.
Ei saa küsimata jätta, kas vanu müüre kuidagi ka eksponeeritakse, aga vastuseks saan, et seinad krohvitakse üle. Tegemist on igati moodsa lahendusega, nii et kõik tuleb uus nagu koolilapsel septembrikuus.
Nullkorruse vaheseinad on laotud lõplikule kõrgusele ja ees seisab raketiste tegemine, et hakata valama kirikusaali põrandat. Või nullkorruse lage – sõltub, kust poolt vaadata.
Osa vahelage on juba valatud: Tiigi tänava pool rendipindade osas ja Pepleri tänava pool peasissepääsu juures.
Ettevalmistused käivad 70-kohalise saali ja kirikusaali vahelise lae valuks. Kõige viimasena valatakse trepid. Algsele plaanile lisaks tuleb trepp ka altari taha, et vajadusel oleks võimalik kirikusaalist lahkuda selle mõlemast otsast.
Töid tegeva ehitusfirma soojast toakesest leidsime objektijuhi Jüri Karja, kes ütleb, et on elu jooksul saanud ehitada laululava ja kultuurimaju. Ta on abis olnud ka Tallinnas Theatrumi teatrimaja ehitusel. Teadupärast asus tolles hoones dominiiklaste kloostri kirik. Tartu Maarja kiriku ehitus on olnud mingis mõttes igav, sest ühtegi konti ega münti nad pole leidnud. Siiski ei jäta see objekt teda puudutamata, sest õpingute ajal ülikoolis olid tema koduks mõlemad Pälsoni tänava ühiselamud ja siis sai kirikuhoones, toona spordisaalis, nii korvpalli vaadatud kui ise mängitud.
Aga veel enam puudutab kirikuhoone teda kui kirglikku lauluhuvilist. Jüri naerab, et laulmine on tema teine põhitöö. Ta laulab Haaslava meeskooris ja Tartu akadeemilises meeskooris ning topeltkvartetis Väike Punt.
Hiljuti käis ta laulmas Udmurtias, jaanipäeva paiku aga läheb Inglismaale. Siis kui Maar­ja kirikus laulupeo ajal laulnud on.
„Igal objektil tuleb head tööd teha, aga Maarja kirik on nagu särav nael seinas. Ta on üle-eestilise tähtsusega, peab püüdma,“ sõnab Jüri Karja.
Rita Puidet

Pildigalerii:

Jüri Karja

Objektijuht Jüri Karja.

header-logo

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)