Esileht » Uudis » Esileht »

Põlva Jakobi kooli juures alustab tööd lasteaed

04.08.2021 | | Rubriik: Esileht
Põlva koguduse vana pastoraadi sisu uueneb ja nooreneb. Jakobi kooli lasteaia õnnistustalituse viib läbi peapiiskop Urmas Viilma. Pildil veel Osvald Nigola, Toomas Nigola ja Jaak Pärnamägi. Sirje Semm.

Peapiiskop Urmas Viilma õnnistas 1. augustil Põlvas kolmandat kooliaastat alustava Jakobi kooli lasteaia ruumid vanas pastoraadis.

Pühapäev algas missaga Põlva kirikus, kus jutlustas peapiiskop Urmas Viilma. Pärast jumalateenistust suundusid kirikulised üle tee pastoraadi juurde, kus päev jätkus. Ruumide õnnistamise järel jagus tegevust lastele ja täiskasvanutele, kes olid kutsutud vestlusringi kristliku hariduse teemal.

2019. aastal Tartu luterliku Peetri kooli sõsarkoolina tegevust alustanud Põlva Jakobi koolis on eeloleval õppeaastal neli klassi. Vastavatud lasteaiarühm võtab vastu 17 last. 2026. aastaks peaks kool olema 9-klassiline põhikool.

MTÜ Tartu Luterlik Peetri Kool kogus Hooandja veebivärava kaudu toetust lasteaiaruumide ehitamiseks endistesse kontoriruumidesse. Kokku saadi 5012 eurot. Lasteaed paikneb maja esimesel korrusel. Kooliklassid on pastoraadi II ja III korrusel, kus on ka söögisaal ja tugiõpperuum. Keldrikorrusel hakkab sügisest olema kooli käsitööklass ning tulevikus ka söökla.

17. sajandil Maarjaorgu ehitatud pastoraat on Põlva vanimaid hooneid. Kiriku ja kirikumõisa juurde hakkas väike alevik sirguma 19. sajandi teisel poolel. Kirikukülast välja kasvanud tänapäevane Põlva sai linnaõigused 1993. aastal.

Põlva koguduse pastoraadi ehitust on dateeritud 1632. aastaga. Viimane suurem häving oli 1944. aasta sügisel, kui sõjatuli põletas aleviku keskuse, sealhulgas pastoraadi. 1947. aastal anti varemed koguduse valdusesse. Kogudus taastas maja. Kaks aastat hiljem pastoraat natsionaliseeriti taas ning anti tarbijate kooperatiivile, kus kaubeldi kala ja juurviljaga, müüdi ehitusmaterjali, kangaid ja muud. Lasteaiarühm leiabki koha just ruumides, kus 1992. aastani, mil pastoraat kogudusele tagastati, kaubeldi majatarvetega. 

Vana pastoraat on tänaseks põhjalikult ümber ehitatud. Koguduse ja Hoiupanga vahel sõlmitud lepingu järgi 1996. a investeeris pank maja kordategemisse üle 7 miljoni krooni ja vastu sai ruumide rendilepingu 25 aastaks. Lepingut pikendati 2014. aastal. 2009. aastal ehitas kogudus päranduseks saadud raha eest välja maja III korruse.

Sirje Semm

Kristus Jeesus on kõrvaldanud surma ning on evangeeliumi kaudu toonud valge ette elu ja kadumatuse. (2Tm 1:10)