Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Põltsamaal rokkisid kirikunoored

16.02.2010 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga, Esileht, Uudised

Kui lavale astus noorte kristlaste seas populaarne bänd Trepikoda, ei hoidnud fännid end tagasi. Foto: Merje TalvikPõltsamaal toimunud üle-eestilised oikumeenilised kirikunoorte talvepäevad olid täis nalja ja nuputamist, tantsu ja võistlusi.
Kolmepäevasesse programmi mahtusid jumalateenistused, palvused, kontserdid, seminarid, loengud, seiklusmängud, võistlused. Tänavune tegevusi ühendav mõte oli «Naabrivalve» – üksteise toetamine ning hoidmine nii sõnade kui ka tegudega elu- ja usuteel.
«Ära ole kristlik poosetaja, vaid sära ja aita inimesi enda ümber. Ole positiivse laengu andja ja värvikas eeskuju. Sest mis kasu on lambist, kui see on kaetud? Ja mis kasu on naabrivalvest, kui ta näeb, aga ei aita?» veenis EKNi noortenõukogu esindaja Mihkel Madalvee noori iseenda kõrval ka oma naabrit nägema.

Aasta tõhusat tööd
Lisaks Madalveele kõnelesid noortega nelipühilastest piiskop Ago Lilleorg ja Hermas Lilleorg, luterlased Allan Taruste ja Marko Tiitus, baptist Paul Gill. Seeläbi tutvuti lähemalt erinevate kirikute kultuuripärandi ja mõttemaailmaga.
Esmakordselt toimus talvepäevadel noorte omaloominguliste lühifilmide konkurss, kuhu laekus kuus mõneminutilist tööd. Esimese koha ja auhinnakarika pälvis omapärane ja humoorikas EEKBKL Kehra koguduse videofilm.
Tubli Kehra kandideeris kõrvuti Kuressaare ja Tallinna Jaani kogudusega ka talvepäevade parima noorterühma tiitlile. Suurima osalejate arvuga Tallinna Jaani kogudus, kelle eesotsas särtsakas noortejuht Helen Kuldkepp, korjas võistlustel enim punkte. Võitja sai auhinnaks karika ja väärtuslikud minutid oma koguduse noortetegevuse tutvustamiseks publikule.
Talvepäevade peakorraldaja, Põltsamaa koguduse noortejuhi Ulvi Uutari sõnul on erinevad konkursid mõeldud selleks, et noored endi jaoks teema paremini läbi mõtleksid ja sõnumi tuumani jõuaksid.
«Kõige enam aega ja energiat kulubki juhtmõtte väljaarendamisele. Kuna programmi on kaasatud erinevad kirikud, on juba traditsioonid üsna erinevad ja tuleb leida konsensus, mis kõigile sobiks. Lisaks tuleb arvestada ka noorte soovide ja ideedega,» märgib Uutar, kes talvepäevade programmi ettevalmistamisega sisuliselt aasta läbi tegeleb.

Eeskuju Soomest
Uutari kinnitusel algab uue programmi koostamine eelmise analüüsist, seejuures püütakse osalejate soovidele võimalikult palju vastu tulla. Talvepäevadele on oodatud noored koos juhtidega, seepärast mõeldakse alati ka sellele, et tegevust jaguks nii noortele kui juhtidele.
«Samuti oleme märganud, et kui programm on koostatud nii, et see kõnetab erinevaid kirikuid, on sellele ka reageeritud. Tänavu lisandus luterlastele päris palju noori teistest konfessioonidest,» rõõmustab Uutar.  
Muusikalist mitmekesisust pakkusid Piret ja Tõnu Laikre, Trepikoda, Emmause ning EEKBKL Jõgeva ja Mustvee vabakoguduse noortebänd. Beatboxi show-ga esines Soome kristlike noorte seas ülipopulaarne IPE Vetenranta, kes oli kohal Põltsamaa koguduse Soome sõpruskoguduse Kangasala noorterühma juhina. IPE Vetenranta on aastaid korraldanud Põhjamaade suurimaid kristlikke noortepäevi «Maata näkyvissä» Turus.
«Arendasime Soomest pärit tunnustamise mõtet edasi, et eelisseisus poleks vaid suured kogudused. Noori tuleb kahtlemata kiita ja ühtlasi tekitada motivatsiooni tulla siia suurema rühmaga ning programmis kaasa lööma,» tunneb Uutar tunnustamisürituse üle iseäranis head meelt.
Talvised noortepäevad toimusid koostöös Põltsamaa luteri ja nelipühi ning Jõgeva baptisti kogudustega ja osalejaid oli Harju-, Saare-, Hiiu-, Lääne, Järva-, Viljandi-, Jõgeva- ning Pärnumaalt ja Soomest.
Merje Talvik


Kirikunoorte talvepäevad

on toimunud 13 aastat,
viimased kolm aastat oikumeenilisena,
mõeldud noortele alates 13. eluaastast,
kasvanud välja EELK Põltsamaa kogudusest,
tõid tänavu kokku 149 osavõtjat 24 kogudusest,
neist 87 osalejat EELK 16 kogudusest,
neelasid 62 400 krooni.

Kristus Jeesus on kõrvaldanud surma ning on evangeeliumi kaudu toonud valge ette elu ja kadumatuse. (2Tm 1:10)