Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Põltsamaal meenutatakse Herbert Kuurmet ja lauldakse

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

Õpetaja Kuurme jutlustamas taastatud Põltsamaa kiriku pühitsemise 45. aastapäeval 9. novembril 1997. Arhiiv
Nelipüha eelõhtul, 11. juunil tähistame Põltsamaa kirikus Viljandi praostkonna kiriku- ja laulupäevaga kauaaegse õpetaja ja Eestimaa kirikuelus hästi tuntud kirikutegelase Herbert Kuurme 100. sünniaastapäeva.

Ühtlasi tahame olla ühenduses ja osaduses, märkimaks piduliku kontserdi ja huvitavate ettekannetega kiriku laulu- ja palveraamatu 20. aastat.
Lihtsa ja südamliku hingekarjasena on Herbert Kuurme (13.07.1911–16.4.2005) jätnud sügava ja kustumatu jälje kiriku- ja vaimuellu. Põltsamaa koguduse õpetajana alustas ta 1939. aastal, teenis kogudust üle kuuekümne aasta ning tema tehtud tööd ja jälgi on tunda ja näha koguduses veel praegugi.
Leidis häid sõnu kõigile
Koguduseliikmed mäletavad teda õpetajana, kes huvitus igast inimesest ja leidis aega öelda paar head sõna, tunda huvi käekäigu vastu. Tal oli palju öelda, palju armastuse sõnumit jagada, ning see on kandnud ja hoidnud mitmeid põlvkondi koguduseliikmeid. Herbert Kuurme on sõjajärgsetel aastatel üles ehitanud sõjatules suures osas hävinud Põltsamaa kiriku.
Suure töövõime ja sügavate teadmiste tõttu tuli tal lisaks kogudusetööle täita Viljandi praostkonna abipraosti ja hiljem ka praosti ülesandeid, olla konsistooriumi assessor ning usuteaduse instituudis seminari juhataja.
Kord kalmistul juhtusin ühe õp Kuurme leerilapsega, nagu ma isegi olen, rääkima Herbert Kuurmest ja tema kirikumuusikust abikaasast Astast. Noor inimene mainis, et ta ei saanud algul paljudest asjadest Piiblis aru, kuid Kuurmetega tuttavaks saades ning õpetajaga suheldes oli ühtäkki kõik justkui selge. Selles inimeses kõneles Jumala sõna ja midagi polnud enam vaja lahti seletada, see oli tema olemises ja kõnelemises. Küllap see on kauneim, mida ühe inimese kohta öelda võib.
20 aastat tagasi, 1991. aastal, võisid kõik Kodu- ja Välis-Eesti luterlikud kirikud rõõmustada uue lauluraamatu üle. Põltsamaa kogudusse jõudis uuendatud lauluraamat 1. advendil. Oli leeripüha ning leerilapsed kõndisid pidulikus protsessioonis koguduse tolleaegse õpetaja Joel Luhametsa järel kirikusse, uued lauluraamatud käes.
Kuulamist-vaatamist jagub tervesse päeva
Meie pidupäev algab 11. juunil kell 13 lossihoovis konvendisaalis toimuva koosolemisega. Ettekanded peavad TÜ loodusgeograafia ja maastikuteaduse õppetooli lektor Alar Läänelaid, kes räägib teemal «Kirikute katusetalastike vanuse määramisest dendro­­kronoloogilisel meetodil», ning Põltsamaalt pärit TÜ emeriitprofessor Helmut Piirimäe, kes meenutab Herbert Kuurmet. Ettekannete järel on kõigil kohalolijail võimalus jagada oma mõtteid ja kogemusi.
Kell 16 algab konverents-kontsert kirikus, kus kuuleme kolme ettekannet: Põltsamaa muuseumi juhataja Rutt Tänav räägib teemal «Põltsamaa Herbert Kuurme ajal»; assessor Joel Luhamets kõneleb Herbert Kuurmest vaimulikuna ning lauluraamatust läbi enda kogemuste lauluraamatu komisjoni liikmena; titulaarpraost Eenok Haamerilt kuuleme sõnavõttu teemal «Kuidas rääkida?».
Ettekannete vahel laulame üheskoos lauluraamatust koraale ning praostkonna kooridelt kõlavad koraaliseaded. Lõpetuseks kannavad koorid ja muusikud ette Sirje Kaasiku «Missa brevise».
Põltsamaa muuseumis on avatud Herbert Kuurmega seotud näitus, mille paneb kokku Põltsamaa koguduse arhiivi materjalidest arhivaar Janis Tobreluts. Ilmub Herbert Kuurme mälestusteraamatu «Pildikesi Põltsamaa ajaloost» kordustrükk veidi lühendatud kujul. Kauni päeva lõpetuseks tahame üheskoos Põltsamaa surnuaiale Herbert ja Asta Kuurme hauale viia oma lilled ja ilusad mõtted.
Ootame üritusest osa võtma kõiki huvilisi kaugemalt ja lähemalt ning soovime, et see päev jääks ühe kauni mälestusena osadusest ja koosolemise rõõmust meid saatma.
Ülle Noormägi,
korraldustoimkonna liige