Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Põltsamaal kuulati muusikat ja mälestusi

15.06.2011 | | Rubriik: Uudised

Kirikupäev tõi kokku hulga rahvast, osa neist tuttavad juba Kuurme teenimisajast. Teiste seas jagas oma mälestusi ka kauaaegne koguduse juhatuse esimees ja Kuurme kunagine pühapäevakoolipoiss Vello Kaselo (paremalt esimene).Mari Paenurm
Möödunud laupäeval peeti Põltsamaal Viljandi praostkonna kiriku- ja laulupäeva, mis sedakorda oli pühendatud õpetaja Herbert Kuurme 100. sünniaastapäevale.

Herbert Kuurmet on nimetatud legendaarseks kirikuõpetajaks, kes II maailmasõja eel noore vaimulikuna Põltsamaale tulnud ning seal ehitanud üles nii pommitamises hävinud kiriku kui tugeva ja elujõulise koguduse, teenides sealse piirkonna rahvast läbi mitme põlvkonna.
Päev algas konvendihoones kõnedega. Ühise lõunasupi järel jätkati kirikus, kus koraalilauluga, mis vaheldus laulude kooriseadetega, tuletati meelde, et tänavune aasta on pühendatud kiriku laulu- ja palveraamatule.
Ettekannete osa jätkas Rutt Tänav, kes tõi pildis kuulajate-vaatajateni Põltsamaa Herbert Kuurme ajal – seda nii enne kui pärast sõda.
Joel Luhamets, kes teenis kogudust 1989. aastast, jagas mälestusi ja mõtteid Kuurmest vaimulikuna, vürtsitades oma juttu ka mõne emotsionaalsema seigaga. Nii nagu paljud teisedki, tõi Luhamets esile Kuurme tohutu töövõime ja põhjalikkuse.  
Õpetaja Eenok Haamer, kes on juba aastaid muretsenud meie vaimulike jutlustamisoskuse pärast ning püüdnud seda ka arendada, kõneleski sel korral teemal «Kuidas rääkida?».
Kui sa tunned, et sul on kaasteelistele midagi öelda, siis astu aga julgelt ette, tee suu hästi lahti ja kõnele, rõhutas Eenok Haamer. Aga tähtis on ka suu õigel ajal kinni panna, tuletas vaimulik meelde.
Õhtu jõudes tuli ettekandele tuntud kaasaegse vaimuliku muusika looja Sirje Kaasiku «Missa brevis» segakoorile ja keelpilliorkestrile. Kooriosa kandsid Põltsamaa koguduse segakoor, Viljandi Pauluse koguduse segakoor, osa Haapsalu koguduse segakoorist ning Viljandi Jaani koguduse naiskoori lauljad. Dirigendiks oli seekord Külli Salumäe ning lisaks keelpillikvartetile esines Mattias Haamer, kes mängis trompetisoolo.
Sirje Kaasiku looming tuleb ettekandele ka augustis Missio Läänemaa raames.
Omapoolse tervitusega astus üles Viljandi praost Marko Tiitus, kes kõneles ka sellest, et meie, tänased kirikulised, võime olla tänulikud varasematel aegadel tehtud töö eest, mis on kogudust siiani kandnud.
Õhtu lõpetuseks esitleti Herbert Kuurme raamatu «Pildikesi Põltsamaa ajaloost» uustrükki, mis on läbi teinud põhjalikuma toimetamistöö, saanud kõvad kaaned ja muutunud üheköiteliseks. Kõik, kes praostkonna kiriku- ja laulupäeva ettevalmistamisega seotud, said selle toreda raamatu kingitusena kaasa.
Mari Paenurm

Kõikide silmad ootavad Sind ja Sina annad neile nende roa omal ajal. (Ps 145:15)