Esileht » Uudis » Uudised »

Politseikaplani töö nõuab kohanemist

09.03.2010 | | Rubriik: Uudised

Tartu Peetri kirikus saavad Valdo Lustilt leeriõnnistuse politsei- ja piirivalveameti Lõuna prefektuuri teenistujad. Foto: Mari Paenurm Pühapäeval said Tartu Peetri kirikus leeriõnnistuse Lõuna politsei- ja piirivalveameti Lõuna prefektuuri teenistujad. Sel puhul kõnelesime kaplan Valdo Lustiga, milline on tema igapäevatöö.
«Minu töö on õige eriskummaline ja siin peab olema valmis pidevateks muutusteks. Osa päevast on kindlalt ette planeeritud – kohtumised politseiasutustes, jutuajamised sealsete töötajatega, aga ka näiteks ühine päev patrullis, mis mul nüüdki lähipäevil ees seisab,» sõnab Lõuna prefektuuris oma igapäevatööd tegev Lust. Kaplan lisab, et just n-ö igapäevasituatsioonides koos teenides otsitakse tema kui vaimuliku ameti esindajaga kõige enam kontakti. «Ju siis leitakse, et on paras moment oma probleemi või küsimusega pöörduda.»

Teenin ka ateiste
Valdo Lust räägib, et oma töös puutub ta kokku eri konfessioonidest inimestega, aga ka nendega, kes kirikute elust kuigi palju ei tea või ennast suisa ateistiks nimetavad. Kui möödunud aasta teisel poolel alustati religiooniloo üldkursusega, siis kaasati sinna ka teiste konfessioonide esindajaid. Kursus oli üldhariv, oma kogemusi ja teadmisi jagasid nii luteri, katoliku kui õigeusu kiriku, samuti juudi kogukonna esindajad.
Kõneldi teistestki religioonidest – islamist, budismist. «Võib öelda küll, et kuulajate hulk oli üllatavalt suur ning kõige enam huvi pakkus kirikute külastamine ja kohtumine sealsete vaimulikega. Peale kirikuõpetajate valmistas väga hea loengutunni ette Irina Stelmach, kõneldes juutlusest.»

Kes soovib, võib liituda kogudusega
Aega politseis lihtsalt oma kabinetis laua taga istuda pole kuigi palju, töö on liikuv ja nõuab kiiret reageerimist. Sagedaseks isikliku pöördumise põhjuseks nimetab kaplan politseinike isiklikke, suhetega seotud muresid, aga ka tööalaseid pingeid. Samuti on kaplani kohustus toimetada omastele kätte surmateateid, olgu need siis seotud õnnetusjuhtumite, liiklusõnnetuste või muu taolise tragöödiaga. «Õnneks pole keegi kolleegidest teenistuskohustusi täites hukkunud,» lisab Valdo Lust.    
Religiooniloo kursust ette valmistades oli eelnevalt kirikute ja kogudustega kokkulepe, et kursusel osalejad võivad ühineda neile sobiva kogudusega. Oli huvi nii ortodoksi kui luterliku kiriku vastu. Neile, kes soovisid ühineda luterliku kirikuga, pidas Valdo Lust veel leerikursuse.
«Oleme oma talitusi ja teenistusi pidanud erinevate kirikute juures, jõuluteenistus oli Pauluse kirikus, nüüd leer Peetris,» tõdeb kaplan. Leeripühal Tartu Peetri kirikus teenisid koos politsei- ja piirivalveameti kaplan Valdo Lust ja koguduse õpetaja Ants Tooming.
Mari Paenurm    

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)