Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Pöide kogudus kogub annetusi

22.01.2020 | | Rubriik: Kirikuelu

pöidesse orelPöide Maarja kogudus on välja kuulutanud projekti „Orel Pöide kirikusse“, millega kogub annetusi pühakoja oreli tarbeks.

Pöide kiriku puhul kehtib täiel määral ütlus, et ühe õnnetus on teise õnn. Viimasel kümmekonnal aastal on Lõuna-Soome Tervakoski kirikus remonti tehtud. Sealses pühakojas asendati 1945. aastal Kangasala tehase pneumaatiline orel elektrioreliga ja kingiti üle 80 aasta vana orel (fotol) Pöide kogudusele.
Tegu on kahe manuaali, pedaali ja umbes kümne registriga oreliga, ütleb peast orelimeister Hardo Kriisa, kelle töökojas pill on. Oreliga on palju tööd, sel puudub korpus, mängusüsteem tuleb ümber ehitada elektrilise traktuuri peale, vilepõhjad on kahjustunud, loetleb meister.
Seepärast on kogudus välja kuulutanud projekti „Orel Pöide kirikusse“, millega kogutakse raha oreli ümberehituseks ja ülespanekuks. Selleks kulub 18 000 eurot, annetada saab EELK Pöide Maarja koguduse kontole EE232200221039772450.
„Suure oreli saamine on veel üheks Pöide kiriku taassünni tähiseks,“ ütleb koguduse hooldajaõpetaja Veiko Vihuri.
13. sajandi lõpust pärinev kirik on turistide seas populaarne ja tuntust on aidanud kasvatada kirikust valminud dokumentaalfilm. Tänu sellele võib kirik saada endale ka sisustuse Rootsist Malmöst, kus on suletud üks kirik. „Suviste turistide hulgas on igasuguseid inimesi. Ja nende kaudu teave meie kiriku kohta tasapisi levib,“ arvab kiriku sihtasutuse juhatuse liige Anne Untera.
Rita Puidet

Nõnda peab ülendatama inimese Poeg, et igaühel, kes usub, oleks temas igavene elu. (Jh 3:14b,15)