Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Pöide kiriku restaureerimine jätkub

25.01.2019 | | Rubriik: Kirikuelu

80 aasta järel helistatakse Pöide kirikus jälle kella. Koguduse arhiiv

Möödunud aasta lõpul tuli seoses Pöide Maarja kirikuga mitu rõõmustavat uudist.

Usupuhastuspüha eelsel jumalateenistusel pühitses koguduse hooldajaõpetaja Veiko Vihuri kogudusele kingitud kella. Selle kinkis Muhus elav kunstnik Kristjan Sisa, kes tegi kella taaskasutuse põhimõttest lähtudes. Ta on öelnud, et traditsioonilise kella valamine olnuks keerukas ettevõtmine, mistõttu valmistas ta selle gaasiballoonist.
„Avastasin oma tegevuste käigus, et raud on väga hea materjal. Teda tuleb vastavalt termotöödelda ja siis on ta võimeline tegema päris ilusat häält,“ sõnab Sisa. Viimati helistati Pöides kella 1940. aasta juunis, enne kui pikne torni lõi.
Tänu vallale on kirik saanud välisvalgustuse, 2019. aasta riigieelarvest on aga eraldatud kiriku restaureerimiseks 50 000 eurot, mis on mõeldud läänevõlviku ajalooliste krohvide konserveerimiseks, pindade puhastamiseks rohevetikast, ajalooliste viimistluskihtide ja maalingute puhastamiseks ja konserveerimiseks ning võlvimüüritiste ja vuukide restaureerimiseks. Töid teeb restaureerimisfirma Rändmeister.
Kuus aastat tagasi asutati selle unikaalse arhitektuuri- ja ajaloomälestise hävingust päästmiseks sihtasutus. Sihtasutuse eestvõttel toimuvad pühakojas kontserdid, millega tõmmatakse kiriku olukorrale tähelepanu ja kogutakse restaureerimistöödeks raha. Kiriku juures peetakse laatasid ja laagreid ning on tore, kui kirikul on sõpru, sõnab õpetaja.
Koguduse jumalateenistused toimuvad kaks korda kuus. Juba sel pühapäeval kell 13.30 on kõik teenistusele oodatud.
Rita Puidet

Seadus on ju antud Moosese kaudu, arm ja tõde aga tulnud Jeesuse Kristuse kaudu. (Jh 1:17)