Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Pöide kirik saab vanas kuues uue oreli

24.05.2023 | | Rubriik: Kirikuelu

9. mai 2023 läheb Pöide kiriku ajalukku päevana, mil kohale jõudis kauaoodatud orel, mis ehitatud Soomes 1945. aastal.

Pöide kirikusse jõudis Soomes Tervakoski kirikus asunud orel, mis algselt ehitati Kangasala orelitehases 1945. aastal. Eestisse toodi Pöide kogudusele kingitud pill 2019. aasta sügisel ning selle ehitas ümber orelimeister Hardo Kriisa, kes ütleb, et suur töö on juba tehtud. „Mind paneb imestama, et nii väike kogudus ja võttis nii suure asja ette. On palju suuremaid orelita kogudusi. Tunnustan väga. Väga palju oleneb õpetajast. Pöide koguduse õpetaja Veiko Vihuri on väga toetanud seda ettevõtmist. Ka tema teenitava Saaremaa Jaani kiriku oreli, mis oli täiesti korrast ära, tegin õp Vihuri eestvedamisel korda ja päris kena pill sai,“ tunnustab orelimeister kogudust ja õpetajat.

Hardo Kriisa sõnul on Pöide kiriku oreli näol tegu pigem vanas kuues uue pilliga: „Orelipuldi kere klaviatuuridega ja vilematerjal on Soomest. Ülejäänu on kõik ümber ehitatud. Praktiliselt uus orel. Tegin ka dispositsiooni ümber, tõstsin osa registreid ümber. Mõnest tuli loobuda ja uutega asendada. Pillil on kaks manuaali, pedaal ja registreid kokku kümme.“

Praeguseks on pühakojas tööd käinud paar nädalat ja paari nädala pärast on võimalus proovida, mis häält orel teeb. Millise kõlaga pillide kuningas täpselt olema saab, sellest on orelimeister Kriisa sõnul veel vara rääkida. Kindlasti on ta aga sobilik koguduse teenimiseks ja ka väiksemateks kontsertideks. Et Pöide kirikul puudub küte nagu paljudes teisteski maakirikutes, siis tähendab see, et kindlasti tuleb orelit vähemasti kevadeti hooldada.

Orel paigaldatakse kiriku keskmise võlviku põhjapoolsele küljele kunagise orelirõdu alla. Kui kõik läheb planeeritult ja kokku pandud pill hakkab kenasti tööle, siis on oreli pidulik avamine ja orelikontsert plaanis augustis.

Kätlin Liimets

Püha, püha, püha on vägede Issand! Kõik maailm on täis tema au! (Js 6:3)