Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

PÖFFihunt uurib Iisraeli filmi

16.11.2022 | | Rubriik: Kultuurielu


Festivali logo.  PÖFFi koduleht.

Reedel algas 26. Pimedate Ööde filmifestival, kus kuni 27. novembrini on kavas 232 pikka ja 230 lühikest filmi 75 riigist. Fookusriigiks on sel aastal Iisrael.

Festivali avafilm oli Iisraeli režissööri Leon Prudovsky draamakomöödia „Minu naaber Adolf“, milles holokausti üle elanud juut hakkab kahtlustama, et tema uus naaber on Adolf Hitler. Film juhatas sisse PÖFFi tänavuse külalisriigi Iisraeli fookusprogrammi, kuhu kuulub 15 filmi, millest kolm Iisraeli filmikunsti kullafondist ja ülejäänud 12 kannavad valmimisaasta numbrit 2022. Üks filmidest ehk „Pardid. Linnalegend“ kuulub põhivõistlusprogrammi.

Festivali kataloogis kirjutab filmikriitik Avner Shavit, et 1970ndatel kasvama hakanud Iisraeli kinotööstus on läbi teinud tohutu muutuse. Filmikunsti algfaasi iseloomustavad komöödiad, mille rahvuslik huumor leevendas Iisraelis valitsenud rahvuspingeid. Järgnevail kümnendeil võttis Iisraeli film enam poliitilise ja vähem kommertsliku suuna. Uue aastatuhande Iisraeli filmikunst on muutunud oluliselt mitmenäolisemaks, olles üks mitmekesisemaid maailmas. 

Filmiloojateks on nii juudid kui ka araablased, mitteusklikud ja ultraortodokssed, naised kui mehed. Shavit nimetab Iisraeli filmi ainulaadsuseks valmidust käsitleda ka plahvatusohtlikke ja tundlikke teemasid. Näiteks kavas oleva filmi „Viljatu(s)“ teemaks on vägistamine ultraortodoksses kogukonnas. Lisaks tõsistele teemadele annavad filmikirjeldused, millega saab poff.ee lehel tutvuda, lootust, et veerandi fookuskava filmide puhul saab osa ka kuulsast juudi huumorist.

PÖFF on üks suurimaid Põhja-Euroopa filmifestivale ja kuulub ühes Cannes’i, Berliini, Veneetsia ning teiste maailma tipp-filmifestivalidega A-kategooria filmifestivalide hulka. 20 000 euro suurusele peaauhinnale kandideerib 23 filmi. Žürii tööd juhatab Kuldkaru võitja ja Oscarile kandideerinud ungarlanna Ildikó Enyedi. Viies võistlus- ja 13 eriprogrammis on 78 maailma- ja 48 rahvusvahelist esilinastust – rohkem kui kunagi varem. Oma lemmiku põhivõistlusprogrammist valib välja ka oikumeeniline žürii.

Kätlin Liimets,

PÖFFile akrediteeritud ajakirjanik

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)