Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Pitsi sisse on heegeldatud palved

29.05.2019 | | Rubriik: Kirikuelu

Pöide kirik sai uue altarilina. Internet

Pöide kirikut kaunistab tartlase Meeli Pärtelpoja tehtud uus kaunis altarilina.

Meeli Pärtelpoeg on tuntud suurepärase käsitööoskuse poolest. Aastate eest heegeldas ta altarilina Mehikoorma kogudusele. Meeli ütleb, et kõnesolev altarilina on neljas: ühe on ta heegeldanud Jõelähtme kirikusse ja ühe nn vanasse Tartu Pauluse kirikusse. Pärast kiriku remonti pole tema näputööd Pauluse kirikus enam kasutatud, sest selle mõõdud altarilauale ei sobi.
Meeli ütleb, et andis kolm aastat tagasi teada oma soovist heegeldada altarilina. Temaga võttis ühendust Marju Raabe ja pakkus välja Pöide kiriku. Pitsi valmimisest võiks pikalt kirjutada. Mainimata ei saa jätta, et Meeli oli kolmandiku pitsist valmis saanud, ei jäänud aga tulemusega rahule ja harutas selle üles. Nii on ta heegeldanud rohkem, kui pitsi mõõdud – 246 x 170 cm ja laiust 55 cm – arvata lasevad.
Marju Raabe saatis talle pilte vanadest mustritest ja nende põhjal koostas Meeli sobiva. Kuna kirik on pühendatud neitsi Maarjale, on mustrisse heegeldatud liilia, Jeesuse märgiks on karikas ja rist on altaripitsis enesestmõistetavalt. Heegeldas ta peenikesest niidist, et muster tuleks paremini esile.
Meeli ütleb, et Jumalat saab teenida mitut moodi. Tema paneb oma palved pitsi sisse ja loodab, et see kõnetab kirikulisi. Altarilina pühitsedes võttis koguduse hooldajaõpetaja Veiko Vihuri Meeli eestpalvesse ja käsitöömeister on sellest väga liigutatud. Halveneva nägemise tõttu nõudis suure pitsi heegeldamine kolm aastat. „Olen oma „lapsukese“ üle uhke,“ sõnab Meeli ja lisab, et vaatas sel perioodil mitu korda 2012. a valminud dokumentaalfilmi Pöide kirikust.
Rita Puidet

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)