Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Pirita klooster on taas­tegutsenud 25 aastat

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Pirita kloostri aastapäeval. 2 x Tiiu Pikkur

Laupäeval, 27. aprillil tähistati püha missaga Tallinna Peeter-Pauli katedraalis ja vastuvõtuga Pirita kloostris 25 aasta möödumist birgitiinide ordu tagasipöördumisest Eestisse.

Missa pidas Vilniuses resideeriv Baltimaade apostellik nuntsius peapiiskop Pedro Lopez Quintana koos piiskop Phi­lippe Jourdani ja teiste vaimulikega. Muusikaga teenis ansambel Vox Clamantis. Missast võtsid osa EELK peapiiskop Urmas Viilma, EKNi president emeriitpeapiiskop Andres Põder ja teised EKNi liikmeskirikute esindajad.

Kohtumine kloostris
Pidulikule vastuvõtule Pirita kloostrisse oli kogunenud hulgaliselt birgitiinide sõpru, kaasteelisi ja toetajaid. Peeti tervituskõnesid ja kuulati kauneid laule ansambli Heinavanker esituses.
Avapalvuse pidas Tema Ekstsellents peapiiskop Quintana. Püha Birgitta ordu ülem­ema Maria Fabia Kattakayam tänas kõiki Eestis tegutsevaid birgitiini õdesid ja nende sõpru ning toetajaid. Mälestati igavikku lahkunud isa Vello Salot, kes oli olnud palju aastaid Pirita kloostris õdedele vaimseks toeks.
Siseminister Katri Raik autasustas Birgitta ordu Eestisse tagasituleku järel siinse kloostrielu juhtimise ja Pirital uue kloostri kõrgelt hinnatud oikumeenilise tegevuse keskuseks kujundamise eest ema Teresa Perciaccantet siseministeeriumi hõbeteenetemärgiga.

Must sõstar kloostriaeda
Peapiiskop Viilma kinkis EELK poolt kloostrile mustasõstraistiku. Must sõstar, mida on ka põhjamaa viinamarjaks kutsutud, on aretatud 11. sajandil Venemaa kloostrites. Musta sõstra marjadest valmistatud veini on kasutatud Põhjamaades ja Eestiski armulauaveinina.
Peapiiskop andis Pirita kloostrile üle EELK tänukirja 25 aasta pikkuse pühendunud armastusetöö ning hea oikumeenilise koostöö eest Eesti Evangeelse Luterliku Kirikuga Maarjamaal.
„Pirita klooster on oma külalislahkuse ja oikumeenilise avatusega leidnud koha nii paljude Eestimaa kristlaste kui ka mujalt saabunud palverändurite südames, mille eest võime tänulikud olla kõigile õdedele ja kloostri ülematele selle veerandsaja aasta jooksul,“ on peapiiskop öelnud. „Tänu õdede teenivale vaimule ja armastustööle, on nii Pirita kui kogu Maarjamaa muutunud pisut ilusamaks ja armsamaks paigaks.“

Birgitiinid tulid tagasi
Tagasivaatavalt meenutas Lagle Parek aastat 1993, kui ta siseministrina võttis vastu ordu ülemema Tekla Famiglietti, kes saabus Eestisse pärast muinsuskaitseameti direktori Fredi Tompsi pöördumist birgitiinide emakloostri poole Roomas Pirita kloostri varemete tuleviku küsimuses. Kui ema Tekla Pirita kloostri varemeid nägi, ütles ta, et birgitiinid tulevad Eestisse tagasi.
16. aprillil 1994 saabusid Tallinna taas neli püha Birgitta ordu õde – ema Teresa koos õdede Riccarda, Patrizia ja Hedvigiga. Esimesed neli õde olid saabunud Pirita kloostrisse juba ligi kuussada aastat varem – 1412. aastal.
Kloostri ametlik taasasutamine oli 24. aprillil 1994. Sellest ajast saadik, tänaseks juba veerand sajandit, on õed taas Eestis teeninud.
Esimesed kaks aastat elasid õed Kadriorus nuntsiatuuri majas. Siis rajasid nad Peeter-Pauli katedraali lähedusse, Munga tn 4 oma kodu, mis õnnistati sisse 29. juunil 1996, peeterpauli päeval. Birgitiini õdede tegevuseks sai misjoni- ja lastetöö, aidati abivajajaid ning oikumeenilise töö märgina alustati ka majutuse pakkumist.

Avatud keskus kõigile
15. juulil 2000 sõlmiti Roomas Birgitta ordu emakloostri ja Tallinna ettevõtte FKSM vahel leping uue kloostrihoone rajamiseks Piritale. 7. augustil pani apostellik nunt­sius Tema Ekstsellents Erwin Josef Ender kloostrile nurgakivi ja õnnistas kloostri ehituse algust.
Birgitta ordu uus keskus Pirital avati 15. septembril 2001. Ajaloolisel sündmusel osalesid president Lennart Meri, valitsuse ja parlamendi liikmed, kirikute esindajad, kokku üle kolme tuhande inimese.
Avamise missa alguses meenutati püha Johannes Paulus II sõnu tema visiidil Eestisse aastal 1993, kus püha isa pöördus Eesti rahva poole oma julgustavate sõnadega, et nad oleks pärast Nõukogude okupatsiooni valusat perioodi helde kristliku pühendumise tunnistajad ühiskonnas.
Nüüd seisab 1407. aastal asutatud kloostri varemete kõrval uus Pirita klooster, mis on avatud kohtumispaik kõigile ja oikumeeniline kohtumispaik Eesti Kirikute Nõukogu liikmeskirikutele.
Tiiu Pikkur

Pildigaleri:

Ema Teresa.