Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Piret Stepanovi helilooming Jumala auks sai plaadile

05.01.2010 | | Rubriik: Persoon kaasajast, Uudised

Jüri Stepanovi mälestuseks on tema lesk Piret Stepanov pühendanud oma heliloomingu, mis on salvestatud plaadile 2009. aasta septembris Otepää kirikus.Puhja koguduse jõulupeol esitleti teisel jõulupühal ilmarahvale veel üht vastsündinud «lapsukest» lisaks Õnnistegija sünnile.
Koguduse koor Dionysius sai maha oma teise CDga. Plaat kandis nime «Üksnes Jumala auks». Muusika autoriks Otepää koguduse organist ja koorijuht Piret Stepanov, ning see oli pühendatud ootamatult igavikku kutsutud Otepää koguduse õpetajale Jüri Stepanovile.

Ortodoksne liturgia
Dionysiuse esikplaat «Olen hääl» nägi ilmavalgust juba 2003. a. Kuue aastaga oli koor kosunud ja küpsenud ning küsimus uuest plaadist heljus niigi õhus.
Juhtumisi lõpetas Piret 2007 Viljandi Kultuuriakadeemia ning kirjutas diplomitööks uue algupärase ortodoksi liturgia. Selle ettekandmisel lõputöö hindamise tarbeks Tartu Aleksandri õigeusukirikus tulid appi Dionysiuse tuumiklauljad.
Nii sai see omapärane Pireti muusikalooming sünteesina eestilikust (luterlikust) helikeelest ja õigeusu kirikumuusikast koorile «omaks» kuidagi iseenesest. Toona ei liikunud veel kellelgi mõtet see plaadile jäädvustada. Paraku Pireti ootamatu lesestumine ja vaevalt pool aastat hiljem sugenenud ebakindlus Stepanovite kodu säilimise pärast ajendasid tema sõpru midagi ette võtma.
Nii sündiski idee anda välja CD, mis jäädvustaks ühtaegu Jüri mälestust ja võimaldaks (kiriku)rahvale kuulatavaks-lauldavaks teha Pireti väga eripärast loomingut, milles vana põimub uuega ning luterlik ortodokssega, ning viimaks aitaks selle CD müügist saadav tulu kindlustada isata jäänud pere kodu säilimist. Seega siis kolm kärbest ühe hoobiga.

Muusika väelisus
Oma tõuke lisas protsessi õpetaja Mart Jaansoni kutse osaleda Nõo kiriku suvisel kuulutusnädalal autorikontserdiga «Pireti lood ja laulud», mis läks igati korda. Vaevalt poole aastaga saigi mõte teoks. Loomulikkus ja kiirus on seda erilisem, et Dionysius on harrastuslauljate kooslus, pealegi hajusalt jagunenud üle Liivimaa. Identiteedilt selgelt Puhja ja Rannu koguduse ühiskoor, kaasab see vajadusel lisalauljaid Valga praostkonnast. Nagu omamoodi «muusikalised partisanid», dünaamilised ja paindlikud.
Seda küllalt kirjut seltskonda, kes eraeluliselt sageli väga hõivatud, tõmbab juba pikka aega kokku mingi eriline mõistatuslik jõud. Oletan, et see on muusika väelisus, mida nad vahendavad ja millest ka ise jõudu saavad.
Küllap tajuvad seda needki, kel on võimalus vastset plaati kuulata. Kirikus laulduna, in live, on seda iseäranis selgesti tunda. Sestap pole CD pealkiri vaid pateetiline sõnakõlks.
Uue plaadi esitlus oli n-ö rosinaks saia sees. Saiaks endaks oli aga Puhja koguduse tähtsündmus, koguduse jõulupuu. Selle juhatas sisse armulauaga jumalateenistus, kuhu kogunes ajastusele vaatamata – külm ja 2. jõulupüha! – palju rahvast; Dionysius laulis seal laule uuelt plaadilt, jutlustas praost Vallo Ehasalu.
Mõnusas kohvilauameeleolus kuulati veel Dionysiust ning anti üle peapiiskop Andres Põderi tänukirjad teenekatele koguduseliikmetele Osvald Salole, Otto Paesalule ja Meelis Roosaarele. Vahva pidu oli.

Tiit Kuusemaa,
Puhja koguduse diakon

«Piret Stepanovi muusika pole meelt lahutav. Vastupidi, see koondab meelt hoomamaks üht teist, igapäevaelust erinevat olemist. See olemine nõuab enda jaoks aega,» kirjutab saatesõnades Mart Jaanson.

Kristus Jeesus on kõrvaldanud surma ning on evangeeliumi kaudu toonud valge ette elu ja kadumatuse. (2Tm 1:10)