Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Pindi kirik võitleb sünnipärase veaga

06.10.2006 | | Rubriik: Uudised

Pindi kirikus kestab renoveerimistööde esimene etapp, mille käigus püütakse lõpetada kirikuseinte laialivajumine, mis tegelikult on toimunud alates hoone ehitamisest 125 aastat tagasi.    
Koguduse diakon Mait Mölder selgitab, et ekspertiisi hinnangul on tegemist n-ö sünnipärase veaga ehk ehituskonstruktsiooni praagiga, mille tõttu on kirik läbi oma ajaloo olnud kimpus seinte laialivajumisega. Müüre on pidevalt kindlustatud, ent kapitaalsem abi on jäänud andmata. Seetõttu võibki käimasolevat renoveerimist Mölderi hinnangul nimetada teatud mõttes ümberehitamiseks.
Esimene etapp, mille maksumuseks on 635 000 krooni, loodetakse lõpetada enne jõule. Selle käigus plaanitakse lae ja katuse konstruktsioonid osaliselt välja vahetada ja proteesida.
Teise etapi käigus soovitakse vahetada pikihoone katusekate, mis hetkel on  eterniit, ent võiks olla sarnaselt torniga plekk. Kolmandasse etappi jääks tornikiivri remont. Neljas ja viimane etapp sisaldaks käärkambri katuse ja lae väljavahetamist.
Lähinädalatesse jääb ebameeldiv üllatus, nimelt tuvastasid töömehed kirikusaalis otse oreli kohal lae peal vammseene. «Peame sealt puidu osa võimalikult ulatuslikult ning kiirelt välja vahetama ning ülejäänu vammi tõrjevahendiga põhjalikult läbi immutama. Ei taha kohe mõeldagi, mis saaks, kui seen jõuaks orelini,» on diakon murelik.
Pindi kiriku renoveerimisprojekti üldmaksumuseks on arvatud 1,5 miljonit krooni. Raha on tulnud (esimene etapi osas) põhiliselt Muinsuskaitseameti vahendusel pühakodade programmist, väikeses osas on tegemist kohalike annetustega. Töid teostab Võru ehitusfirma AS Kurmik, kes on läbi viinud ka ehitusekspertiisi ning koostanud ehituse projekti. «Oleme töödega rahul. Ühe firma kasutamine välistab hajutatud vastutuse. Kurmik omab muinsuskaitse litsentsi, professionaalset oskust ja kogemusi,» on Mölder rahul.
Liina Raudvassar

Tee mind terveks, Issand, siis ma saan terveks; aita mind, siis ma saan abi. (Jr 17:14)