Esileht » Uudis » Uudised »

Pilt kestab ajalikust elust kauem

16.02.2005 | | Rubriik: Uudised

Isamaaliidu rahvuskultuuri ühendus andis 2. veebruaril üle aasta laureaadi tiitlid, millega austatakse Eesti kultuurimaastikule oma panuse andnud isikuid. Selle aasta laureaatideks nimetati Vallo Kepp, Jaan Manitski ja Mati Strauss.
Eesti Televisioonis operaatorina töötav Vallo Kepp on hariduselt režissöör-operaator, ent aktiivne mitte ainult filmi- ja foto-, vaid ka luulemaastikul, ühendades nimetatud Zanrid oma loomingus. Vallo Kepp on toimetanud 2004. a ilmunud kristliku luulekogu «Lauluallikas» koos Indrek Hirve ja Vello Saloga.
Vallo Kepp on olnud ka Peeter Singi 100. sünniaastapäeva puhul avaldatud luulekogu «Taeva vari» koostaja ja pealkirjastaja. Luulekogusse «Täis tähti jumallapse põll» on Vallo Kepp kogunud jõululuulet läbi aegade.
2004. a valmis tal Uku Masingu elu ja tegevust kajastava triloogia teine film «Inimesepoeg valgel laeval», kus Kepp on nii stsenarist, režissöör kui operaator. Triloogia esimene film kannab nime «Kitsas rada keset metsa».
Isamaaliidu rahvuskultuuri laureaatidest on ettevõtja Jaan Manitski seotud kujutava kunsti maailmaga, olles avalikkuse tähelepanu köitnud eesti klassikalise ja moodsa kunsti koguja ning toetajana. Manitski on Viinistu endisesse kalatehasesse asutanud kaasaegse kunsti muuseumi.
Kolmas laureaat Mati Strauss on pühendunud Vabadussõja ajaloo uurimisele, ta on Eesti Sõjahaudade Hoolde Liidu asutaja, Vabadussõjas langenute ja Vabadusristi kavaleride andmebaasi koostaja ning kauaaegne Muinsuskaitse Seltsi liige.
Rahvuskultuuri ühendus nimetas tiitlikandjaid kolmandat aastat järjest. Varem on laureaatideks olnud Mari Tarand, Kärt Summatavet ja Valdur Ohmann. Kõik laureaadid on saanud mälestuseks Tõnis Vindi graafilise lehe.
Vallo Kepp paistab silma laialdase kultuurihuviga, talletades paberile ja filmilindile jäävaid väärtusi.
Kristel Neitsov

Vaata, sulle tuleb sinu kuningas, õiglane ja aitaja! (Sk 9:9)