Esileht » Online » Online artiklid »

Pildid: Eesti Kiriku lugejate reis Hiiumaale ja Saaremaale

06.07.2009 | | Rubriik: Online artiklid

Seekordne Eesti Kiriku lugejate reis 25.-28. juunini viis meid Saarte praostkonda. Reisile tulijaid oli Tartust, Rõugest, Elvast, Urvastest, Lähtest, Valgast, Räpinast, Jõgevalt, Põltsamaalt, Vokast,  Rakverest, Vändrast, Tallinnast, Nissist jm.  Seekordset, viiendat lugejate reisi juhtis Räpina koguduse õpetaja praost Urmas Nagel, kes enne mandrile tulekut teenis kogudusi Hiiumaal.  Hommikul alustasime teekonda Tartust, Tallinnast võtsime peale ülejäänud seltskonna ja suundusime läänerannikule, et  Rohuküla sadamast laevaga Hiiumaale sõita.

Enne veel peatusime Haapsalus piiskopilinnuses, kus meid võttis vastu praost Tiit Salumäe.

Hiiumaal oli meie esimene peatuspaik Pühalepa kirikus, kus kaheks päevaks sai meie reisikaaslaseks Hiiumaa koguduste õpetaja Kristjan Simson. Teekond kulges edasi Suuremõisa lossi, Kassari kabeli, Aino Kalda suvekodu, Emmaste kiriku, Mändspe kabeli. Õhtule jäime Pihla turismitalus, kus meid juba ootas Hiiumaal just oma 40. Sünnipäeva tähistanud ja saarel õigeusu kogudusi teeniv isa Sakarias. Päeva lõpetas kahe vaimuliku kontsert.

Teine päev tervitas meid taas päikesepaistega. Ees oli Kõpu tuletorni ja lähiümbruse kauni loodusega tutvumine, enne kui Tahkuna poolsaarele ja militaarmuuseumi jõudsime. Hommikupalvuse pidasime Reigi kirikus. Hiiumaa pealinnast Käinast sõitsime Sõru sadamasse ja õhtuks olime juba Saaremaal Triigi sadamas ja veerand tunni pärast Karja kirikus. Praost Veiko Vihuri  võttis meid vastu ja Karja kirikus peeti ka õhtupalvus. Ööbimispaik oli Orissaare koguduse Püharisti külalistemajas.

Hommikune kaste ja õpetaja Urmo Saks tervitasid meid Pöide kiriku juures. Valjala kirikus võttis meid vastu organist Toivo Kahju. Koos laulsime võimsalt kiitust Issandale. Püha kirikus tervitas ja kõneles meile õpetaja Anti Toplaan. Kaarma kirikusse jõudsime nimepühaku sünnipäeva eelõhtul. Kuressaares külastasime lossimuuseumi.

Kärla kiriku juures tervitas meid õpetaja Rene Reinsoo. Sõitsime Kihelkonnale ja majutusime. Et laupäeval oli Karala külas õnnistatud  Peeter Rauna kodutalus mehe enda poolt ehitatud palvemaja, siis saime ainukordse võimaluse sõita seda ise vaatama ja ustava jumalariigi töötegijaga kohtuma.

Pühapäeva varahommikul sõitsime koos kohaliku giidiga Odalätsi allikale silmapesu tegema ja tutvusime kohalike loodupaikadega ning Pidula kalakasvatusega. Jumalateenistusel Kihelkonna kirikus jutlustas Urmas Nagel, kes oli samas pühakojas saanud ka diakoniordinatsiooni.

Tagasiteel peatusime Kuressaare kirikus ja Muhu saarel Koguva muuseumis. Mandril oli meie viimane peatuspaik ja palvehetk Eesti ainsas muldpõrandaga Hanila kirikus koos õpetaja Lembit Tammsaluga.

Suur tänu kõigile Eesti Kiriku lugejate reisiseltskonna nimel meie vastuvõtjatele ja pühakoja ning paikkonna tutvustamisel!

EK

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)