Esileht » Uudis » Uudised »

Pikavere palvemaja tähistas 190. aastapäeva

05.08.2020 | | Rubriik: Uudised

Vennastekoguduse iga-aastased suursündmused on palvemajade aastapäevad, mis pakuvad kokkusaamisvõimalusi usklikele üle kogu Eesti.

Eelmisel pühapäeval tähistati Lääneranna vallas Pikaveres ühe Eesti vanima tegutseva palvemaja 190. aastapäeva. Selle tööd korraldav Silvi Lootsmann kinnitas Eesti Kirikule, et vennastekoguduse ajalugu on piirkonnas väärikas – esimene palvela rajati Pikaverre nimelt juba Eesti vennastekoguduse algaegadel XVIII sajandi keskel.

Seekordne ümmargune aastapäev oli Lootsmanni sõnul talle endale väga liigutav. Üllatuseks oli kohaletulnute rohkus. Kui viimastel aastatel on aastapäevalisi järjest vähemaks jäänud, siis tänavu olnud neid umbes poolsada, nii et külaliste autod mahtusid vaevu palvemaja hoovile. Külla  oli tulnud ka piiskop Tiit Salumäe, kes andis Mihkli koguduse juhatuse aseesimehele Silvi Lootsmannile EELK tänukirja pikaajalise ustava töö eest Pikavere palvemajas.

Aastapäev algas armulauaga jumalateenistusega, kus jutlustas õpetaja Kari Tynkkynen. Järgnes lõuna ning selle järel traditsioonilised tervitused ja sõnavõtud teiste palvemajade vendadelt. Muusikaga teenisid kaasa Merike Lehiste ja perekond Blowersite ansambel Eluallikas. Silvi Lootsmann ise tutvustas kohaletulnuile palvemaja ajalugu.

Lisaks kordaläinud aastapäevale valmistab Silvi Lootsmannile rõõmu seegi, et palvemaja on korda tehtud ja muinsuskaitse alla võetud. Väärikas hoones jätkuvad ka vennastekoguduse tunnid iga kuu esimesel ja kolmandal pühapäeval algusega kell üks. „Inimesi on vähe, aga siiski on neid, kes käivad. Palvemaja on nagu tulease, kust suitsu taeva poole tõuseb,“ räägib Lootsmann, kes ise ennast kohaliku vennastekoguduse „tukkide kohendajaks“ nimetab.

Rain Soosaar

Seadus on ju antud Moosese kaudu, arm ja tõde aga tulnud Jeesuse Kristuse kaudu. (Jh 1:17)