Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Piirsalu kirikul tuleb suur juubel

04.09.2013 | | Rubriik: Kirikuelu

Lääne-Eestis Risti vallas asuv Piirsalu kirik saab sellel sügisel 150aastaseks.

8. septembril leiab aset kiriku igati soliidse vanuse tähistamine. Koguduse hooldajaõpetaja Lembit Tammsalu sõnul algab päev jumalateenistusega, sellele järgneb konverents, mille käigus saab kuulda ettekandeid kiriku ja kirikuelu ajaloost.
Üles astub ka kirikus 34 aastat hooldajaõpetajana teeninud Ants Leedjärv, kelle ettekanne räägibki tema pikast teenimisajast.
Tegevust on kirikus jätkunud siiani. Jumalakoda on aastakümnete jooksul korrastatud ja sätitud; ühiselt on hakkama saadud nii nõukogude võimuga kaasnenud pideva väljatõrjumise kui 1999. aastal murdunud torniristi asendamisega.
Koguduse õpetaja Lembit Tammsalu sõnul on praeguseks koguduses ligikaudu poolsada liiget, nende seas nii mõnedki aktiivsed inimesed. Samuti on õpetaja sõnul veel paljud tööd ees: katusel täitus 100 aastat ja see oleks vaja korda teha, käärkambergi vajab remontimist.
Kuigi rahvajuttude kohaselt asub sel alal pühakoda juba 16. sajandist peale, võib praeguse kauni kiriku eest olla tänulik mõisnik Arthur von zur Müh­lenile ja kohalikule külarahvale, kes ehitusmeister Jakob Olli näpunäidete järgi nelja aastaga pühakoja ehitasid.
Visioon pärines aga just mõisnikult, sest too oli välismaal viibides näinud väikest neogooti stiilis külakirikut, mille ehitamise idee ta reisilt koju tõi.
1859. aastal alustatigi ehitust ja 22. septembril 1863 õnnistasid kiriku Vigala praost Harben, Mihkli koguduse õpetaja Schmidt ja vikaarõpetaja Hörschelmann.
Diana Tomingas

Vaata, sulle tuleb sinu kuningas, õiglane ja aitaja! (Sk 9:9)