Esileht » Uudis » Esileht »

Piibliluule nüüd heliplaadil

22.04.2015 | | Rubriik: Esileht

Nii nagu 2009. aastal ilmunud «Psalmide» trükist, illustreerib ka äsja valminud heliplaati Vive Tolli graafika.
Arhiiv

Tallinna raamatumessil esitleti Eesti Piibliseltsi ja Raadio 7 ühistööna valminud CD-d «Psalmid», kus luuletaja Indrek Hirv loeb Vana Testamendi Taaveti laule, mis ta koos preester Vello Saloga eesti keelde on seadnud.

Esitlusest võtsid osa ka vaimulik ja poeet, et kõnelda piiblitõlkealasest koostööst, mille tulemusel aastatel 2003–2009 valmis psalmide eestindus. Nüüd heliplaadina esitletud psalmid ilmusid esmakordselt trükist 2009. aastal kunstnik Vive Tolli graafiliste illustratsioonidega Vello Salo kirjastuse Maarjamaa väljaandena.
Hirv nimetas, et kolme tuhande aasta vanuse luule salvestas ta kirjandusmuuseumi stuudios Tartus 2013. ja 2014. aastal. Plaadi otsast lõpuni kuulamine võtab aega kuus tundi ja helifailid on sellel MP3-vormingus.
Indrek Hirv meenutas, kuidas ta tõlkimisel iga rea püüdis läbi laulda, vahel isegi öösel ärgates ja laulusõnu ümisedes. Kohalolijail oli võimalus psalme ka elavas esituses kuulata.
Hirv toonitas esitlusel, et psalmide tõlkimine ning esitamine on tuntavalt mõjutanud tema isiklikku luulestiili. Maailmakirjanduse ühest vanimast luuleteosest on ta ammutanud tugevate kujundite kasutamise julguse enda loomingus.
Psaltri saamislugu tutvustades kinnitas Vello Salo, et tõlkimisel peeti oluliseks läheneda tekstile kui poeesiale, nii et psalme oleks võimalik ka laulda. Ta rõhutas vajadust piiblitekstide tõlkimiseks iga paarikümne aasta järel, sest keel areneb.
Psalmide audioversiooni kommenteerides rõhutas Eesti Piibliseltsi peasekretär Jaan Bärenson, et Piibli sõnumit erinevatele sihtrühmadele vahendava organisatsioonina on seltsil hea meel, et psalmide tekst nüüdsest heas eesti keeles ja väga heas esituses kõigile huvilistele kättesaadav on. Praegu on plaati võimalik osta Tallinnas seltsi kontorist Kaarli pst 9 kümne euro eest, aga õige pea jõuab osa tiraažist ka kristlike ja Apollo raamatuäride lettidele.
Liina Raudvassar

Jumal teeb nähtavaks oma armastuse meie vastu sellega, et Kristus suri meie eest, kui me olime alles patused. (Rm 5:8)