Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Piiblikursus annab julgust küsida

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Kursuslastele jagavad vaimuvalgust kohalik kirikuõpetaja Markus Haamer (vasakult), teoloogiadoktor Jaan Lahe ja Juuru koguduse pastor Kalle Kõiv.2 x Andra Kirna.

Misjonikeskuse poolt viimase seitsme aasta jooksul kord kuus Põltsamaal täiskasvanutele korraldatud piiblikursus alustab sel aastal uuesti. Esimene kohtumine on 25.–26. veebruarini, kuhu huvilisi oodatakse veel osalema.

Põltsamaa koguduse õpetaja Markus Haameri ja Juuru kirikuõpetaja Kalle Kõivu juhitud kursuse on lõpetanud sadakond inimest.

Rääkijateks oma ala tipud

Viimasest lennust läks juba kursuse ajal usuteaduse instituuti õppima Läänemaal tegutsev laevamaakler Siim Kallas. Temale soovitas kursust misjonikeskuse juht Leevi Reinaru. Just misjonikeskuse ettevõtmine Põltsamaa piiblikursus ongi.

„Rääkijate hulgas olid ülikoolide õppejõud, selle eriala Eesti tipud. Kui omapäi otsida välja mõni neist õppejõududest, usun, et netist leiaks nii mõnegi loengu või võimaluse neid kuulama minna, aga seal sai väga hea ülevaate,“ ütles Kallas. „Põltsamaa kooskäimisel oli oma roll selles, et minust sai teoloogiaüliõpilane. Sai oma silmaga ära nähtud inimesed, kes Tallinnas õpetavad. Julgesin minna nende juurde õppima küll,“ lisas ta.

Kallasel oli seljataga aasta omaette piiblilugemist, kaanest kaaneni, nagu ta ise ütles. Ometi oli ta üsna oma otsingute alguses. „Kui sinna läksin, ei olnud ennast kristlasena väga konkreetselt defineerinud – kas olen luterlane või baptist või kuhu ma kuulun täpselt. See on hiljem tulnud,“ ütles Kallas.

Oma vaimulik soovitas

Ridala kirikuteenija Kai Kraus tunnistab, et tema ei olnud Piiblit kaanest kaaneni läbi lugenud enne kursust ega ole tänase päevani seda teinud. „Mismoodi mina tihedamini kirikusse sattusin, oli rohkem ehk ühe õnnetuse pärast, mis juhtus mõne aasta eest. Enne seda olin küll ristitud ja leeris käinud. Siiamaani ei saa aru, miks ma noorena sinna läksin. Vahel ei saa aru, miks midagi teed, aga tunne on, et võiks teha,“ rääkis Kraus. 

Küllike Valk, meie kirikuõpetaja Ridalas ja Martnas, ütles, et see võiks huvitav olla. Olin kahevahel, aga meie põline juhatuse liige ja aktiivne kirikuskäija Alar Lonks oli huvitatud ja nii me siis koos tulime,“ meenutas ta.

Piiblikursus käib Põltsamaal koos üheksal korral aastas, üks kord kuus reedel ja laupäeval. Kursuslased jõuavad kohale juba reede õhtul. Siis peetakse palvus, räägitakse põgusalt oma elust viimase kuu jooksul ja arutatakse läbi eelmise lektori jäetud kodune lugemine. Laupäev möödub loengut kuulates ning palvuse järel asutakse koduteele. Ööbida saab Põltsamaa kiriklas.

Hea seltskond koos

„Aega mul selleks ju oli. Kursus on heal ajal – reede õhtul ja laupäeval, Põltsamaa kiriklas saab mõnusalt ööbida, perekonnanõupidamine arvas ka, et sobib,“ muheles Kallas. „Lihtsalt ristiinimese tasemel tekib seal üsna ruttu osadustunne,“ arvas ta.

„Seltskond, kes sinna kokku tuli, oli väga sümpaatne algusest lõpuni,“ ütles Kraus. „Need reedeõhtused arutelud Markuse ja Kalle juhtimisel peatüki üle, mis meile lugeda antud, olid väga vahvad.

Arvan, et ei ole juhuseid, et see on kusagil kirjas, et just selle seltskonnaga pead sinna sattuma. Ja just nende inimestega on sul oluline just sellel eluhetkel kohtuda. Moodustasime päris vahva koosluse. Kujutan ette, et iga eelmine või ka järgmine saab enda kohta sama öelda. Et see oli midagi erilist. Lektorid on olulised, aga ka seltskond ümber laua on sama tähtis ja oluline,“ selgitas ta.

„Eesti on ju nii sekulaarne maa, et isegi sõnad Issand või Jeesus tekitavad inimestes tõrkeid. See, et on keskkond, milles nendest asjadest saab rääkida nii, et ei teki tõrget, on väärtus,“ ütles Kallas.

Kai Kraus hindab kursust absoluutselt positiivselt. „Siin ei ole mingit küsimustki! See kord kuus oli vahva oma argipäevarutiinist välja saada – väga oodatud nädalalõpp. 

Andis julgust ja teadmist, et me kõik oleme olulised, meil on erinevad anded. Oma heale sõbrale ja tuttavale rääkisin, et see on põnev ega ole Piibliga pähe peksmise koht, vaid silmaringi avardav ja huvi tekitav. Mitte et annaks valmis vastuseid, pigem tekib rohkem küsimusi ja julgust küsida.

Kui keegi vähegi huvi üles näitab, siis kindlasti soovitan. Lihtsalt loodan, et Markusel ja Kallel ja Margitilgi oleks jätkuks veel tahet ja jõudu,“ ütles Kraus.

Andra Kirna

Pildigalerii:

Tartu ülikooli usuteaduskonna teoloogiadoktor Urmas Nõmmik.