Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Piibel räägib ka täna

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Möödunud kesknädalal, 10. mail peeti Elva pastoraadis Valga praostkonna sinod.

Sinodile tagasi mõeldes meenub meie tuntud marsilaulu refrään „Siis tuisku ega tormi ei karda Eesti rind“. Seda sellepärast, et sealses pastoraadis, mille teisel korrusel elab abipraost Vallo Ehasalu, käib ulatuslik remont. Sinodisaadikud ei lasknud aga ennast sinodipaiga mõningasest ebamugavusest kõigutada ja asusid aruandeid kuulama.

Üheskoos edasi

Praostkonnas on juurdunud tava kutsuda sinodile külaline, seekord väisas sinodit Elva spordijuht Marek Pihlak, kelle juhatusel tehti harjutusi – uskuge või mitte – sõrmedele. Külalised olid ka Tartust Pastoraadi piiblikoolist – Marek Roots ja Mattias Haamer, kes kõnelesid piiblikoolist kui misjonivõimalusest. Piiblikooliga saab liituda iga kogudus, vaja on vaid internetiühendust ja tasuda õppemaks, mis läheb lektorite palgaks. Allakirjutanu kutsus aga toetama kirikulehte ja sai positiivse tagasiside kohaliku koguduse juhatuse esimehelt Stefan Grootelt, kes kiitis, et lehte pole avatud kõikvõimalikuks reklaamiks.

Kiidusõnu tuli ka praostkonna lastelaagrile, kus möödunud aastal osales enam kui sada inimest. Sealhulgas neid, kes ühegi kogudusega seotud pole. Laager ei jäänud tähelepanuta ja praostkonnale pakuti sel aastal korraldada ülekiriklik laager. Sellest siiski loobuti. Laste- ja noortetöö koordinaator Kristiina Lõhmus sõnas, et tööd on kõvasti selle nimel, et lapsed jõuaksid usule lähemale. Abipraost Vallo Ehasalul oli lisada, et ta kord piilus ukse vahelt, kuidas lapsed õpivad, ja tal tekkis tunne, et Piibel räägib.

Vaeseks ei nurise

Praostkonna 11 kogudust on kõik teenitud. 29. mail saab ordinatsiooni ka Robert Bunder, kes on praostkonna vikaardiakonina juba pea aasta teeninud Rannu kogudust ning asub nüüd tööle sealse õpetajana. Samal päeval saab õpetajaordinatsiooni ka Sangaste koguduse diakon Tanel Meiel ning jätkab Sangaste ja Laatre koguduse teenimist juba õpetajana.

Kui koguduseti möödunud aastast kõnelda, siis Laatret võrdles aastaid Sangaste ja Laatre kogudust juhtinud, kuid peatselt abiõpetajana jätkav Ivo Pill preerialinnakesega, mis ei kasva ega kahane. Nii Sangaste kui Laatre koguduses tegutseb toidupank ja toitu laiali vedav Ivo Pill sõnas: „Hea tunne on, kui saad kellelegi head teha!“ Ka on tal plaan ühele noormehele arvuti osta.

Õpetaja Enno Tanilas on kirikutööl olnud 30 aastat ja teeninud Karula kogudust. Tema optimistlik suhtumine praegusesse aega ja üleskutse „Ärge jätke kogudust maha!“ on sütitav. Ta kutsus saadikuid Jumalat kiitma ja tänama, sest elu võib veel paremaks minna ja, kasutades Rootsi-Mihkli koguduse õpetaja Patrik Göranssoni sõnu, tema ennast vaeseks nurisema ei hakka.

Vana unistus

Elva, Hargla ja Rõngu koguduse elust tegi ülevaate Vallo Ehasalu, kes kinnitas, et kuigi Harglas igal pühapäeval teenistust ei ole, kuuleb tänu diakonitele Signe ja Indrek Salumetsale jumalasõna interneti vahendusel. Korra kuus teenib Vallo Rõngus hooldajaõpetajana ja peab oma unistust täites viimasel ajal Rõngu kihelkonna külades piiblitundi. 

Rõngus toimuvad jumalateenistused praegu rahvamajas, kirik on remondis. Õpetaja käib teenimas ka hooldekodus, kus ta on palgale võetud. 

Otepää koguduse nimel võttis sõna juhatuse esimees Jaan Uibo. Koguduse vaimulik diakon Marko Tiirmaa viibib aastasel õppepuhkusel, kogudust hooldab vikaarõpetaja Diina Tuulik. Koostöös Otepää kooli ja sealse direktori Maire Murumaaga on kiriku ja pastoraadi ümbrus koristatud, kirikukoor laulab jumalateenistustel ja „patt oleks kurta“, võttis Uibo ülevaate kokku.

Puhja koguduse õpetaja Tiit Kuusemaa sõnas, et on hakanud stabiilsust hindama ja et sealsetest inimestest on tal hea meel. Ükski jumalateenistus pole ära jäänud ja külvatud on just lastele mõeldes. Koolis ja lasteaias jagati jõulupakke, nõukogu liikmed käisid Põltsamaal piiblikoolis ja sellest on sõltuvus tekkinud. „Tuumakust on juurde tulnud,“ kinnitas Kuusemaa.

Kirvetöö

Praost Mart Jaanson tänas kõiki ja rääkis, kuidas ta kord poes oma Nõo kogudusele tšekki küsis ja müüja ei saanud aru, kellele ta tšeki kirjutama peaks ning lõpuks võis paberilt lugeda „EELK Nõo hooldus“. Kurb. Aga eelmise aasta majandusaruanne võeti üksmeelselt ja küsimusi esitamata vastu. Selle aasta eelarve kohta sõnas praost, et selle koostamine on kirvetöö. Mõtles ta seda, et summa suurus, millega praostkond arvestada võib, on ebaselge.

Juba 19. mail on praostkonna konverents Valgas, kus osaleb ka Valka vaimulik. 4. juunil tähistatakse Otepääl ja Nõos lipupäeva ja viimases on see ühendatud praostkonna laulupäevaga. Soontagal tuleb suvine lastelaager ja Elvas septembris piiblipäev. Järgmine sinod toimub 8. mail 2024 Nõos, järgmisel aastal oodatakse praostkonda noortetööd tegema misjonäre. 

Sinodil viibinud piiskop Joel Luhamets tunnustas, et praostkond on ühtehoidev, muusikatöö on tasemelt üle keskmise. Ta avaldas lootust, et tehtav töö kannab vilja. „Meil on palju põhjust kiita, sest Jumal on vägev,“ sõnas piiskop. Mõtteid vahetati ka samasooliste abielude seadustamise teemal ja Enno Tanilas, kes lisaks on perekonnaseisuametnik, küsis, mida ta peaks tegema. Tööle läks ta ju teistel, varasemalt kehtinud tingimustel. Head vastust pole. 

Piiskoppki oli nõutu ja pakkus lahenduseks loobuda abielu registreerimise õigusest. Et hea tujuga lõpetada, edastan Vallo Ehasalu öeldut. Ta oli lehitsenud Lutheri ladinakeelset lauakõnet, kus oli kirjutatud, et Itaalias ja Hispaanias oli kaks meest sõlminud abielu. Lutheri reaktsioon loetule olnud: oh, oleksin ma enne surnud, kui seda kuulsin.

Rita Puidet