Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Piibel pakub toitu nii ihule kui vaimule

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Kogudusemaja köök on täis tegutsemislusti. Köögis juhatab vägesid nooruke austerlanna Julia (pliidi juures pruunis pluusis).
Margit Arndt-Kalju

Haapsalus Jaani kiriku kogudusemajas käivad naised juba kolmandat hooaega koos, et ühendada kaks meeldivat asja – Piibel ja toit. Sõna otseses mõttes.

Esimesel hooajal oli see seos kõige tihedam, kord kuus laupäeva pärastlõunatel toimuvatel „Piibel köögis“ kokkusaamistel prooviti teha võimalikult sarnast sööki, nagu omal ajal Piibli mailgi valmistati. Piiblit on tõepoolest võimalik peaaegu otse retseptiraamatuna kasutada ja fantaasiale annab see veel enamgi – mis ja kuidas podises padades, kui Iisak oma telgi juures kaameli seljast väsinult maha tuli?
Maria Strauss uuris saksakeelseid kokandusmaterjale, kus nende küsimustega on tegeldud, ja sealt jõudsid Lähis-Ida söögid tõesti ka Eesti kogudusemajas reaalselt lauale.
Õhtu algab alati piiblitunniga. Tavaliselt on selle ülipõhjalikult, detailselt ja faktitäpselt ette valmistanud Karin Teder. Piibli ja toidu kokkusobimises on ta täiesti veendunud: „Väga hästi klapivad kokku! Piiblis on väga palju söögist juttu. Jee­sust on vahel isegi söödikuks ja joodikuks sõimatud. Jeesusele polnud pidusöök ja hea ninaesine võõras.“
Mõnikord on piiblitunni andnud ka piiskop Tiit Salumäe, õpetaja Kristel Engman või Tiina Võsu. Möödunud aastal oli reformatsiooni 500. aastapäeva puhul keskmes Martin ja Katharina Lutheri kodune toidulaud, nii et seos Piibliga oli pisut lõdvem. Sel hooajal võetakse ette need kirjakohad, mis räägivad sellest, kuidas rahvad ja rahvused on maailmas tegutsenud ja mis nendega on juhtunud. Märksõnaks võiks nimetada impeeriumi.
Jaanuaris valmistati austerlanna Julia Jätsa juhendamisel soolast pannkoogisuppi ja üsna koduse maitsega rooga „Kindrali marss“, millel see-eest on põhjaks all uhke ajalooline legend. Pannkoogisupp üllatab lihtsuse võluga: porgand, puljong, pannkook ja maitseroheline annavad hea ja kerge maitseelamuse.
Toidupärastlõunatest „Piibel köögis“ saab huvi korral lähemalt lugeda Haapsalu Püha Johannese koguduse väljaandest Johannese Sõnumid. Selles on avaldatud ka retseptid, mille järgi on neil õhtutel süüa tehtud. Järgmine „Piibel köögis“ toimub Haapsalu kogudusemajas 17. veebruaril kell 16.
Margit Arndt-Kalju