Esileht » Uudis » Esileht »

Pidulik kodanikupäeva tähistamine Haapsalus

29.11.2017 | | Rubriik: Esileht

Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks uuenenud Haapsalu lipuväljaku õnnistab piiskop Tiit Salumäe.
Arvo Tarmula, Lääne Elu

Kodanikupäeval toimunud kontsert-palvusel Haapsalu toomkirikus anti üle hinnaline ajalooline materjal ning avati lipuväljak piiskopilinnuse kõrval.

Toomkirikusse toodi lipud. Teenis piiskop Tiit Salumäe, orelil Lia Salumäe, esinesid laululapsed, keda juhatas Anne Pääsuke. Peeti kõnesid: linnapea Urmas Sukles, Heiki Magnus Kaitseliidust, Hanna-Liina Salumets Läänemaa ühisgümnaasiumist, Martin Andreller Eesti Mälu Instituudist ning Ellen Jaks, kes oligi ajalooliste materjalide üleandja.
Oma kõnes selgitas Martin Andreller, kuidas karbike vanade fotode ja kirjutistega, mille viimane hoidja oli Ellen Jaks, temani jõudis. „Sain harukordse võimaluse istuda siinsamas Haapsalus diivanil, võtta kätte pakk fotosid ja … olla rabatud. Kümned fotod, suures formaadis, kvaliteetsed – Džezkazgani (Žezkazgani) vangilaagrist. Autoriks Eesti Vabariigi käest kahel korral oma teenete eest vabadusvõitlejana – metsavennana Kotkaristi saanud August Ruben.“
Ellen Jaksi poolt üleantav materjal on kullakaaluga, sest „ta avab mitme inimese elutee ajal, kui nad ise omi valikuid teha ei saanud“. Dokumentide hulgas on ka märkmed, kus kirjas Siberisse saadetud pakid: kuupäevad, paki sisu, kaal ja eeskätt ka hinnad, mis selline elupäästev saadetis maksis oma ajas.
Üleantud dokumendid jõuavad Eesti Mälu Instituuti, mille eestvedamisel kogutakse eestlaste lugusid. „Algatuse „Kogu Me Lugu“ eesmärgiks ongi talletada meie ühiseid lugusid. Mälestusi nendest aegadest, mis olid kahtlemata rasked, traagilised, kuid siiski lõpuks möödusid,“ ütles Martin Andreller.
Kodanikupäeva tähistamine Haapsalus jätkus lipuväljakul, mille õnnistas piiskop Salumäe. Kui enne oli lipuväljaku keskne dominant Vabadussõja mälestussammas kolmest küljest ümbritsetud pargimuruga, siis nüüd on kivist.
Töö lipuväljakul algas augusti lõpus ja sai valmis oktoobris. Haapsalu linnavalitsus sai 30 000 eurot toetust rahandusministeeriumi programmist, mille eesmärk on toetada suuremate asulate lipuväljakute väljaarendamist Eesti Vabariigi juubeliaastaks. Kokku maksis väljaku ehitus 74 310 eurot, puudu jääva raha maksis Haapsalu linn.
Päev algas toomkirikus Lepold Raudkepi sõnadele loodud Juhan Aaviku lauluga „Hoia, Jumal, Eestit“ (KLPR 450) ja ka lõppes lipuväljakul sama lauluga.
Sirje Semm

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)