Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Pidades meeles oma elu Eesti eest ohverdanud mehi

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Kolga-Jaani rahvas on ühtehoidev ja oma ajalugu väärtustav, võis tõdeda pühapäeval vabadussõjas langenute mälestussamba taaspühitsemise 25. aastapäeval.

Küll musti pilvi üle taeva siia- ja sinnapoole nihutades lasi taevaisa Kolga-Jaani kiriku juurde kogunenutel päevast täit rõõmu tunda, sekka päikesekiirigi pillutades. Keskpäevase jumalateenistuse järel palus kohalik õpetaja Peeter Parts kõiki osa saama koostöös vallavalitsusega korraldatud pidupäevast.
Ja kiriku lõunaküljel see päevakangelane seisab – viimased 25 aastat. Ennesõjaaegsed 16 aastat tuleks juurde arvata, aga see au kuulub siiski nendele kivitükkidele, mis paigutatud 28. mail 1989 Herbert Kuurmelt pühitsuse saanud vabadussamba ette.
16. augustil 1925 avatud vabadussamba saamisloost, selle lõhutud tükkide leidmisest ja uue samba valmimisest kõneles kohaliku pärimuse hoidja Leo Arnek. Seejuures on oluline, et nii esimene sammas 17 vabadussõjas langenule kui ka taastatud sammas valmisid kohaliku rahva algatusel ja annetustest.
Viljandi muuseumi direktor Jaak Pihlak rõhutas, et üle aasta kestnud sõja tulemuseks oli iseseisev demokraatlik Eesti. Langenute mälestuseks püstitati üle maa umbes 200 mälestusmärki, kusjuures väikses Kolga-Jaani kihelkonnas on neid koguni kaks. Teine mälestussammas asub lähedases Lalsi külas sealse õigeusu kiriku kõrval. Jaak Pihlak avaldas lootust, et kui tähistame Eesti riigi 100. sünnipäeva, on meil olemas lõplik nimekiri neist, kes pidid oma elu jätma Eesti vabaduse eest.
Kümme aastat Kolga-Jaani kogudust teeninud õpetaja Ants Tooming väljendas oma kõnes mõtet, et oleme osadusena kogunenud samba juurde meenutama ohvrit, mille hinda või suurust ei oska mõõta. Aga see on oluline meile ka siis, kui me nende sammaste ümber ei kogune, vaid oleme näiteks laulupeol, kus väljendame oma ühistundmust.
Kokkukuulumist väljendasid ka koos söödud sõdurisupp, mida lahkelt jagas naiskodukaitse, ja Viljandi kammerkoori, Tarvastu ja Kolga-Jaani segakoori esitatud laulud, mis  kõlasid «kole ilusalt», nagu kommentaariks kuulda oli. Kaitseliidu välja pandud relvi uudistasid nii poisikesed kui igas vanuses mehed-naised. Oli erakordne päev.
Rita Puidet