Esileht » Online » Online artiklid »

Pevkur lubab riigi sekkumist Aleksandri kiriku võlaküsimusse

02.12.2014 | | Rubriik: Online artiklid

Siseminister Hanno Pevkur kinnitas intervjuus Põhjarannikule, et Eesti valitsusel on kindlasti huvi aidata lahendada Aleksandri kiriku ümber tekkinud probleem, et päästa kiriku varad oksjonil mahamüümisest. 

Eesti evangeelse luterliku kiriku (EELK) Aleksandri kogudus on sattunud enneolematusse olukorda, kus kogudus läks pankrotti, jättes endast maha 1,3 miljoni euro suuruse võla, mistõttu ähvardab ajaloolist Aleksandri kirikut, mida ka riik aitas taastada, enampakkumisele minek. Kas riik peaks sellises olukorras midagi ette võtma ja kas riigil on üldse võimalik kuidagi sekkuda?

Kindlasti on midagi ette võtta. Kui ma käisin õnnitlemas Eesti evangeelse luterliku kiriku uut peapiiskoppi Urmas Viilmad, siis ütlesin talle, et minu soov oleks, et eelkõige EELK tervikuna ja peapiiskop võtaks selle probleemi enda mureks.

Ma hindan väga seda arusaama, et kui peres on ühel pereliikmel raske, siis teised pereliikmed tulevad appi. Kui me võtame kõik võlausaldajad, kellel on nõudeid koguduse vastu, siis nende hulgas on ka Kiriku Varahaldus, mis on tegelikult ju osa luteri kirikust.

Ma usun, et peapiiskopi mure selles küsimuses on sama suur kui minu oma, ning kui peapiiskop hakkab otsima lahendusi ja võtab jämeda otsa lahenduse otsimisel enda kätte, siis mina olen valmis istuma laua taha ning otsima lahendusi koos temaga. Arvestades nii Aleksandri kiriku ajalugu kui ka tema tähtsust siinses piirkonnas, on kindlasti see küsimus tarvis ära lahendada.

Aleksandri kirik ei ole lihtsalt üks kirikuhoone Narvas. Ta on ka oluline mentaalne väärtus ning ajaloolis-kultuuriline tähendus. Samas te ütlete, et eelkõige peaks asjaga tegelema luteri kirik. Kirik jälle ütleb, et eelkõige riik peaks sekkuma, kuna kirikul pole raha…

Mina olen kindlasti valmis istuma koos luteri kirikuga laua taha, et seda arutada. See ei ole ju mitte ainult kohaliku kirikuelu mure, vaid see on oluline teema ka Eesti riigi ja selle julgeoleku seisukohast. Mul on väga kurb meel, et probleem on üldse praegusesse seisu jõudnud, ja seda veel ajal, mil me oleme planeerinud Eesti riigi eelseisvad sünnipäevapidustused nii sellesse kirikusse kui ka Jõhvi.

Aga kogu tegevus, mis paistab selle kõige taustal, ei ole kindlasti aktsepteeritav. Ma usun, et siin peab luteri kirik tervikuna vaatama, kas ja kui palju nad koguduste tegevust kontrollivad.

Edasi loe Põhjarannikust.

Kandke üksteise koormaid, nõnda te täidate Kristuse seadust. (Gl 6:1)