Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Petseri kogudus valmistub aastapäevaks

22.06.2016 | | Rubriik: Kirikuelu

Peetri kirik on kauni maamärgina luterluse kohalolekust püsinud Petseri linnas juba 90 aastat. Arhiiv

17. septembril kell 15 toimub Petseri Peetri kirikus pidulik jumalateenistus, millega tähistatakse kirikuhoone pühitsemise 90. aastapäeva.

Kuidas sündmust vääriliselt tähistada, seda arutati kirikuvalitsuse ruumes 7. juunil, kui nõupidamislaua taha istusid piiskopid Tiit Salumäe ja Joel Luhamets, praostid Leevi Reinaru ja Üllar Salumets, õp Andres Mäevere ning kirikumuusik Tuuliki Jürjo.
19. septembril 1926. aastal piiskop Jakob Kuke poolt pühitsetud, Eesti Vabariigi nooremaid pühakodasid asub praegu teisel pool riigipiiri, mida tuleb arvestada ka üritust tähistades. korraldav toimkond ootab veel juhiseid siseministeeriumist ning ettevõtmisel lasub paratamatult (välis)poliitiline varjund.
Aastapäevale on kõik huvilised teretulnud, eriti oodatakse aga Petseri kogudusega seotud inimesi. Õp Mäevere manitseb aastapäevale tulijaid aegsasti varuma Vene viisad. Eesti Kirikule antud telefoniintervjuus selgitab ta, et piduliku jumalateenistuse järel toimub vastuvõtt ning päeva jääb lõpetama orelikontsert, mille sisustavad muusikud Peterburist.
Kutsutud külaliste hulgas on Petseri linna ja kloostri esin­dajad, Ingeri kirik, Pihkva luterlik kogudus ning seal asuv Eesti Vabariigi konsulaat ja setod. «Eriti loodame näha tublisid Petseri inimesi, kes kogudust erinevatel aegadel hoidnud on,» toonitab Mäevere. Vaimuliku sõnul on Petseri koguduse lugu esile tõstmist väärt, sest «omal ajal oli tegemist Eesti Vabariigi eelpostiga, mille ülesanne oli eesti sõnumit ja mõtteviisi edastada ja süvendada».
Aastapäevaks valmib Petseri koguduse ja kiriku ajalugu käsitlev brošüür, mille väljaandmiseks ootab kogudus lahkeid annetusi pangakontole EE671010220233400221.
Liina Raudvassar

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)