Esileht » Uudis » Esileht »

Peterburis taaspühitseti ingerisoomlaste kirik

22.05.2002 | | Rubriik: Esileht, Uudised

Pühapäeval, 19. mail paljude kõrgete külaliste ning sadade koguduseliikmete ja lugematute ajakirjanike silme all pidulikult taaspühitsetud Peterburi Püha Maria kirikust peaks piiskop Aarre Kuukauppi sõnul kujunema Ingeri Evangeelse Luterliku Kiriku peakirik.
Tegemist on Neevalinna ainukese luteri kirikuga, kus peetakse lisaks venekeelsetele ka soomekeelseid jumalateenistusi.
Kiriku taaspühitsemise pidustused algasid Bolšaja Konjušennaja uulitsal asuvas kirikus pühapäeva hommikul kell 10, kui kirikusaali sisenesid Soome Vabariigi president Tarja Halonen ja Peterburi kuberner Vladimir Jakovlev. Pühitsemistalitusel osales ka Soome luteri kiriku peapiiskop Jukka Paarma.
Piiskop Aarre Kuukauppi ütles, et proua Halonen käis kirikus juba välisministrina ja on koguduse tegemistega hästi kursis ning tema soov oli näha kirikut ja siinset rahvast.
EELK peapiiskop Jaan Kiiviti tervituse luges ette praost emeeritus Paul Saar. Peapiiskop märkis läkituses, et sajandeid kuulusid ingeri ja eesti luterlased ühte: «Väliselt katkes ühtekuuluvus bolševistliku võimuhaaramise järel 1917, kuid sisemine side jätkus ka rasketel aegadel. Täna, Peterburi Maria kiriku kui Ingeri peakiriku taaspühitsemisel rõõmustame ja täname Jumalat koos teiega.»
Põige ajalukku
Tihti Venemaa põhjapoolseks pealinnaks nimetatud Sankt-Peterburgis on soome kogudus tegutsenud linna rajamisest alates ehk aastast 1703. Möödus 30 aastat, kuni tollane keisrinna Anna andis kogudusele krundi kiriku ehitamiseks. Algul oli tegemist rootsi-soome segakogudusega, iseseisev soome kogudus tekkis aastal 1745.
Praegune Püha Maria kirik Peterburis, mõnisada meetrit Talvepaleest, valmis 1805 ning selle ümber asunud kirikumõis muutus soomlaste kooskäimise kohaks. Mõisas tegutsesid kool, orbude kodu, kauplused ja seltsid. Parimatel aegadel oli koguduses liikmeid 17 000.
1920. aastatel sattusid ingerisoomlased ja nende kogudused kommunistliku võimu surve alla ning 1938. aastal suleti Püha Maria kirik. See muudeti algul ühiselamuks, hiljem oli seal loodusnäituste galerii. Kogudus rajati uuesti 1990. aastal ning kirik tagastati neli aastat hiljem ehk 56 aastat pärast sulgemist.
Uus võimalus kasvuks
Ingeri Evangeelse Luterliku Kiriku piiskop Aarre Kuukauppi ütles laupäeval pressikonverentsil ajalehele Eesti Kirik, et Peterburi Maria koguduses on praegu umbes 600 aktiivset liiget. Aga see on alles algus, kuna seni oli kirik raskes olukorras, tegutseda tuli väikestes ja korrastamata ruumides. Piiskop avaldas lootust, et seoses võimaluste avanemisega hakkab jõudsalt kasvama ka koguduse liikmete arv.
Kolm aastat tagasi alustati kirikus kapitaalremonti, mis läks maksma umbes 3,4 miljonit eurot ehk ligi 53 miljonit Eesti krooni. Remondiraha tuli peamiselt Soome luteri kiriku kogudustelt ja kiriku keskkassast.
Ingeri evangeelses luterlikus kirikus on praegu 70 kogudust, suurem osa nendest asub Peterburi lähistel ja Karjalas, kõige kaugemad aga Murmanskis ja Irkutskis.
Aarre Kuukauppi ütles ajalehele Eesti Kirik, et nad on alati rõõmsad eesti sõprade üle ning kutsus kõiki eestlasi ja Eestis elavaid soomlasi kogudusele külla.
Ago Pärtelpoeg

Vaata, sulle tuleb sinu kuningas, õiglane ja aitaja! (Sk 9:9)