Esileht » Uudis » Esileht »

Peterburi Jaani kogudusele anti pidulikult üle lipp

14.03.2018 | | Rubriik: Esileht

Ajaloolise lipu koopia on üle antud Peterburi Jaani kogudusele. Pildil Tiit Salumäe (vasakult), Enn Salveste, Kaido Soom ja Jüri Trei.
Liliann Keskinen

Eruohvitseride kogu kinkis Peterburi Jaani kogudusele ajaloolise lipu koopia.

Eesti Eruohvitseride Kogu juhatuse otsusega valmistati koopia Eesti sõjaväelaste demonstratsioonil 1917. aastal kasutatud loosunglipust, millel olev tekst algas ajalooliste sõnadega „Olgu tervitatud vaba Eesti“. Piiskop Tiit Salumäe oli õnnistanud lipu 7. märtsil Haapsalu Jaani kirikus. Lipul on väärikas lugu ja võib väita, et selle lipu all marssides astuti suur samm Eesti iseseisvuse poole. Toona, 101 aasta eest oli Jaani kiriku ees ja kõrvaltänavatel marssimas 40 000 eestlast, kes nõudsid Venemaa Ajutiselt Valitsuselt Eestile autonoomiat. Juba neli päeva hiljem kinnitas Ajutine Valitsus määruse, millega Eesti sai autonoomia sugemetega omavalitsuse.
Eestimaa Kubermang ühendati üheks haldusalaks ja kubermangukomissariks määrati Jaan Poska. Tegevust alustas Maapäev, mis oli esimene ülemaaline Eesti rahva esinduskogu. Tegu on sündmusega, mida peab meeles pidama. Nii võib öelda, et Haapsalu Jaani kirikus pühitsetud lipu koopia on eruohvitseride ajalooline kingitus Peterburi Jaani kogudusele ja eestlaste kogukonnale. Pühapäeval, 11. märtsil toimus Peterburi Jaani kirikus pidulik jumalateenistus, mille pidas piiskop Tiit Salumäe, keda assisteerisid Jaani koguduse vaimulikud Enn Salveste ja Kaido Soom. Jumalateenistusel anti kogudusele pidulikult üle Haapsalus pühitsetud loosunglipp. Lipu võttis vastu Peterburi Jaani koguduse juhatuse esimees Irina Titova. Lipu loovutamisega kaasnevad õigusaktid lugesid ette piiskop Tiit Salumäe ja diplomaat Jüri Trei, kes kunagise Peterburi peakonsulina on väga palju teinud ära Jaani kiriku taastamiseks. Missa järel Peterburi Jaani kirikus laulis segakoor Kaja ja esinesid teised kohalikud eestlased. Jumalateenistusel viibis äsja Peterburi peakonsuliks saanud Carl Eric Laantee Reintamm. Pärast jumalateenistust toimus koguduse üldkogu koosolek, mida juhtis Ingeri Kiriku piiskop Aarre Kuukauppi.
Kaido Soom

Kristus Jeesus on kõrvaldanud surma ning on evangeeliumi kaudu toonud valge ette elu ja kadumatuse. (2Tm 1:10)