Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Peterburi Jaani kiriku ehitustööd algavad

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

12. märtsil kogunesid Peterburi Jaani kirikusse koguduse ja kultuuriseltsi esindajad, Eesti vabariigi peakonsulaadi külalised ja linna administratsiooni juhtivad töötajad, et tähistada renoveerimistööde algust pühakojas.
Eesti Kontserdi direktor Aivar Mäe, peapiiskop Andres Põder, Eesti vabariigi peakonsul Peterburis Kristen Lahtein, Peterburi linna ametnikud ja ehitusfirma Facio Ehituse AS esindajad rõhutasid oma lootusi, et juba vähem kui kahe aasta pärast saame koguneda sellesse pühakotta eestikeelsetele jumalateenistustele ja kuukontsertidele.
Kõigi suust kõlas ühine soov: anda vanale ja väärikale hoonele tagasi kunagine välimus ja tegevussisu.
Taastatakse endisel kujul
Ehitustööde esimeses etapis tahetakse anda hoonele  kunagine välisilme, mida oluliselt muudeti 1930. aastatel, kui lammutati kellatorn ja portaal, raiuti uued aknaavad ja tehti vahelaed, millega muudeti hoone kolmekorruseliseks. Ehitati ka uus poolringikujuline trepikoda ning majesteetlik punane telliskivihoone kaeti krohviga ja värviti üle.
35 miljonit krooni maksva rekonstrueerimise esimese etapi riigihanke võitnud Facio Ehituse AS juhatuse liige Ülo Older selgitas, et ennistustööde käigus on projekti järgi kavas lammutada trepikoda ja vahelaed, taasavada akende avaused, ehitada uuesti paraadtrepp ning kiriku torn, paigaldada katus ning restaureerida hoone fassaad.
Esimese etapi välitöödega loodetakse valmis saada juba selle aasta lõpuks. Ennistustööde teise etappi jäävad sisetööd. Aivar Mäe usub, et restaureerimine lõpetatakse 2010. aasta novembriks, mil pühakoja rajamisest möödub 150 aastat.
Tulevikumuusika
Kristen Lahtein ütles, et meil on suur lootus näha muutusi, mida eelseisvad restaureerimistööd kaasa toovad. «Loodame, et 19. sajandil eestlaste rahaga rajatud kirik, mille ehitust toetas omal ajal rahaliselt ka tsaar Aleksander II, saab nüüd meie riikide kultuurisillaks.»
Aivar Mäe tuletas omalt poolt meelde, et lühikese jalutuskäigu kaugusel konservatooriumist ja Maria teatrist saab Neevalinn taas kontserdipaiga, kus alustasid 19. sajandil meie muusika suurkujud, kelle loominguta tänast eesti muusikaelu ettegi ei kujutaks.
«Taastame Jaani kiriku Peterburi absoluutses kultuuri­tsentrumis ja jõuame seeläbi ka meie enese muusikakultuuri lätete juurde,» rõhutas Mäe. Kultuurisidemete arenemist riikide vahel lootsid oma sõnavõttudes ka linna kultuuri- ja välissuhete osakonna töötajad. Peapiiskop Andres Põder esines sõnavõtuga ja andis ettevõtmisele oma õnnistuse.Vennaskiriku uue elu alguse puhul võtsid sõna ka Saksa Evangeelse Luteri Kiriku Venemaal ja Kasahstanis peapiiskop Edmund Ratz ning Ingeri kiriku – mille koosseisu Peterburi Jaani kogudus praegu kuulub – piiskop Aarre Kuukauppi. 
Kapsel kiriku seinas
Ligi 150 aastat tagasi Peterburis uue kodu leidnud eestlaste rajatud pühakoda on praegu räämas. Kogudus aeti pühakojast välja 1930. aasta suvel. Pärast sõda asus kirikus käsitöökool, viimastel aastatel ehitustrust. Aegade muutudes taotleti kirikule arhitektuurimälestise staatust.
12 aastat tagasi anti hoone tasuta koguduse käsutusse. Kümme aastat tagasi algatas MTÜ Peterburi Jaani Kiriku Fond ajalehe Peterburi Teataja vahendusel kirikuhoone taastamise idee. Korraldati koristus- ja ehitustalguid, kus osalesid Peterburi eestlased ning Eesti Meestelaulu Seltsi koorid Tallinnast ja Tartust.
Esimene eestikeelne jumalateenistus pärast 70aastast pausi peeti kirikuseinte vahel 25. novembril 2000. aastal. Peeti jumalateenistusi ja kontserte, õpiti kultuuriseltsi pühapäevakoolis eesti keelt ja korraldati näitusi.
Ettevalmistustööd kiriku taastamiseks algasid viie aasta eest, kui Eesti kultuuriminister, EELK peapiiskop ning Peterburi Jaani koguduse juhatuse esindaja kirjutasid alla heade kavatsuste protokollile. Seejärel jäi kirikuhoone renoveerimise ootele ja suleti.
«Tänase päevani, kui taastamistööd on tõepoolest algamas, oleme jõudnud varasema kümne aasta aktiivse tegevuse tulemusena,» ütles Eesti Kirikule Jüri Trei, Peterburi Jaani Kiriku Fondi esimees.
Kogudus, kes ootab pühakoja valmimist, koguneb seniks endiselt kord kuus Ingeri ELK Püha Maria kiriku kogudusemaja keldrisaalis jumalateenistusele. Järgmine kord juba 29. märtsil, mil taas saab tuua Kõigevägevama ette ka palved taastamistööde edenemise eest.

Lea Jürgenstein,
Peterburi ülikooli eesti keele lektor

Sissepääs Jaani kirikusse.