Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Peterburi Jaani kirik kerkib siiski

02.03.2010 | | Rubriik: Kirikuelu, Uudised

Kui Peterburi Jaani kiriku tornikiiver oma kohale on tõstetud, ei ole linlastel enam raske selles Dekabristide tänava hoones ära tunda kirikut. Foto: Tiit SalumäeDekabristide uulitsa kõige lagunenumast hoonest tõotab tulla Piiteri kultuurikeskuse uhkemaid, kui eestlaste ajalooline Jaani kirik taas pühakojana korda tehakse.
50-liikmeline Peterburi Jaani kogudus tähistas piduliku jumalateenistusega Ingeri Püha Maarja kirikus Eesti vabariigi aastapäeva. Temaatilise pidukõne pidas äsja Neevalinnas peakonsulina kanda kinnitanud Rasmus Lumi, kes varem oli Eesti vabariigi asjur Ottawas Kanadas. Eestist olid teenistust läbi viimas koguduse hooldajaõpetaja Enn Salveste ja assessor Tiit Salumäe, meeleolu aitas luua kohaliku eesti seltsi ja koguduse koor Kaja. Kirikuliste seas oli ka diplomaat Jüri Trei.
Tiit Salumäe selgitas Eesti Kirikule, et algselt oli plaan toimetada samal päeval vabariigi aastapäeva tähistamisega ka Jaani kiriku valminud tornikiiver üles oma kohale, ent tehnilistel põhjustel saabus otsus toiming edasi lükata.
Oma jutluses rõhutas Salumäe lootuse tähtsust: kui me enam ei julge loota, pole mõtet ka soovida plaanide teostumist. Tõepoolest, kui vaagida neid karisid, mille vahel on tulnud laveerida Peterburi Jaani kiriku taastamisel, siis on selge, et tegijad on rüütatud kindla lootusega.
Peterburi südalinna vanemas osas asuvale tiheda liiklusega Dekabristide tänava krundile, kus eestluse kantsiks olnud Jaani kirik peal, on hammast ihunud ka kohalikud ärimehed sooviga rajada sinna hotell. Oht, et hoone võõrandatakse ning antakse Peterburi linnale, oli reaalne. Sellele astus Eesti riik vastu konkreetsete sammudega.
Nüüdseks on Eesti Kontserdi kaudu rahastatud Jaani kiriku renoveerimist 15,8 miljoni krooniga. Selle raha eest on valminud projekt, linnalt on saadud lepingud elektri-, vee- ja küttevõrguga liitumiseks ning kindlustatud vundament.
Töid tegev firma andis lootust, et suudab välitööd lõpetada selle aasta novembriks, mil täitub 150 aastat kiriku pühitsemisest. Paraku on tulnud seda tähtaega nihutada. Tiit Salumäe sõnul loodetakse hoone välisilme taastada järgmiseks vabariigi aastapäevaks. «Arvestades seda, kuidas Venemaal asjad käivad, on see väga optimistlik. Mina olen küll asjade seisuga ülimalt rahul,» kinnitas ta.
Samas viitab ta Peterburi linna jätkuvale umbusule: «Enne ei saa kasutusluba, kui linn näeb, et sellest ikkagi tuleb kirik.» Samuti on peterburlastel raske mõista renoveeritava hoone mitut funktsiooni: «Ortodoksi kiriku taustalt on neil raske mõista, et siin hakkavad toimuma nii jumalateenistused kui ka kontserdid.»
Peterburi Jaani kogudus rajati 1842, suleti nõukogude võimu ajal ja taasalustas tegevust 1994.
Liina Raudvassar

Ära lase kurjal võitu saada enese üle, vaid võida sina kuri heaga! (Rm 12:21)