Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Perekeskus hoolitseb perede ja laste heaolu eest

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Miika Peltonen (vasakul) ja Wellu Rowaltz kinnitasid, et vägivaldne mees on suuteline muutuma.
Tiiu Pikkur

EELK Perekeskus korraldas 20. detsembril Hiltoni hotellis Tallinnas info- ja tänu­ürituse „Vägivallavabalt pühadele vastu – ühe mehe muutumise lugu“, et tänada oma partnereid usalduse ja koostöö eest ning tutvustada järgmise aasta plaane.

Kohtumise avas perekeskuse juhataja Pia Ruotsala, tervitustega astusid üles peapiiskop Urmas Viilma ja justiitsminister Urmas Reinsalu.
President Kersti Kaljulaid ütles tänavu vabariigi aastapäeva kõnes eestlaste hingeseisundist rääkides, et „pühade ajal saavad inimesed kõige rohkem peksa. Saavad seal, kus peaks olema kõige turvalisem: kodus“. Olles taas pühade ajas, mõeldakse perekeskuses, mida saaks teha, et meie peredes oleks vähem valu ja kannatust.
EELK Perekeskus tegutseb alates 2014. aastast perede ja laste heaolu nimel, pakkudes nõustamist ja koolitusi. Üheks sihtgrupiks on peresuhetes vägivaldsed mehed ja nende käitumise muutmine.
Perekeskuse sotsiaalprogrammi „Sisemise kindlus“ rühmades osalenud meeste pered on saanud abi individuaalselt. Programmi eesmärgiks on lõpetada vägivald ja parandada pereliikmete turvalisust. Töötatakse nendega, kes on oma perekonnas vägivallatsenud või kardavad, et võivad seda teha.
Perekeskuse nõustajad on läbimas Soome Espoo Lyömätön Linja (löömata liin) keskuse vägivallatöö spetsialistide vägivalla hindamise ja tõkestamise metoodika koolitust ning olnud ise koolitajaiks jõustruktuuride ametnikele teemal, kuidas tulla toime vägivalda tarvitanud klientidega.
„Väga harva usutakse tegelikult seda, et mees võib muutuda ja et tema elus võib toimuda selline areng, millest siin räägime,“ ütles Pia Ruotsala. „Et ta võib muuta oma vägivaldset käitumist. Kuna meie sellesse usume ja oleme seda näinud, siis me seda ka jagame.“
Kohtumisel rääkisid oma kogemustest Soomes vägivalla tõkestamise programmi „Lyömätön Linja“ läbinud muusik, bussijuht ja ennekõike isa Wellu Rowaltz ning psühhoterapeut-koolitaja Miika Peltonen. Wellu rääkis oma kogemuste põhjal enda muutumise lugu. Ta rääkis sellest, mis on mehe jaoks vägivalla tõkestamisel võtmetähendusega, samuti lähisuhtevägivalla tekkepõhjustest seoses mehe rolliga ja lahkumineku järel isaks olemisega.
Wellu tegi läbi vägivalla katkestamise programmi. Ta ei ole küll kunagi kedagi löönud, on aga asju lõhkunud ja karjunud. Erimeelsused tekkisid abikaasaga, need läksid nii kaugele, kuni Wellu leidis, et peab sellest välja saama.
Selle kohta, mis vägivald on, ütleb ta, et vägivald algab sealt, kus austus lõpeb. Pooleteiseaastase programmi jooksul avastas Wellu enda kohta nii mõndagi huvitavat, näiteks arvas ta, et on väga empaatiline, kuid selgus vastupidine. Nüüdseks on saanud Wellust hoopis teine inimene ja ta tegutseb Lyömätön Linja keskuses vabatahtlikuna. Ta käib rühmades oma lugu jutustamas, sest on muutunud ja seetõttu elav tõendus, et vägivaldne mees võib muutuda.
EELK Perekeskus töötab Tallinnas ja Tartus, lisaks avatakse 18. jaanuaril ka Haapsalu perekeskus. Pakutakse pere- ja kasvatusnõustamist, paariteraapiat ja hingehoidu. Lähemalt vt www.perekeskus.eu.
Tiiu Pikkur