Esileht » Uudis » Esileht »

Peatselt kirikul kuus uut diakonit

26.02.2020 | | Rubriik: Esileht
diakonid

Diakonieksami sooritanud koos kirikuvalitsuse, seminari juhataja ja assistendiga. Regina Hansen

18. veebruaril sooritasid usuteaduse instituudi pastoraalseminari diakonikoolitusel osalenud eksami konsistooriumi ees.

Diakonikursust juhendasid pastoraalseminari juhataja emeriitpiiskop Einar Soone ja assistent Liina Sander. Eksami sooritasid Indrek Salumets, Signe Salumets, Ulvar Kullerkupp, Rene Paats, Kristjan Paju ja Igor Gräzin. „Kuus tugevat peatselt ordineeritavat diakonit on kirikule üsna lootusrikas. Eksam sooritati hästi. Grupp oli tugev: väga ühtne, inimesed motiveeritud, teotahtelised, innukad, vestlused aktiivsed ja etteantud töid tehti hästi,“ iseloomustas pool aastat koos õppinud rühma piiskop Soone.
Esimesed neli sessiooni õpiti koos preestrikandidaatidega (Katri Aaslav-Tepandi, Annely Neame, Ariel Süvari) ja keskenduti liturgiale, homileetikale, kirikuõigusele. Pärast seda võeti läbi küsimused, mis puudutavad diakonite õigusi, kohustusi ja positsiooni nii üldkirikus kui ka koguduses.
„On olnud aastaid, kus diakonid lähevad iseseisvalt kogudustesse ja jäävad seal üksinda. See pole kõige parem lahendus. Soovitan alati toetuda vanema ametivenna või -õe nõuannetele. Kuna on seisukoht, et armulaua seadmise õigust antakse diakonitele vaid erandkorras, siis rääkisime sel teemal põgusalt,“ andis piiskop ülevaate.
Lisaks õpiti kõikidel sessioonidel instituudi rektori Ove Sanderi käe all Augsburgi usutunnistust ja Katri Aaslav-Tepandi juhendamisel hääleseadet. „Hindan hääleseadet väga kõrgelt. Tegemist polnud mitte ainult häälikute välja ütlemise ja intonatsiooni ehk kõnelemise tehnilise poolega, vaid õpiti ka kõnede, esmajoones kasuaalkõnede koostamist. Areng oli minu hinnangul väga märgatav,“ sedastas piiskop Soone. Kursus lõppes proovisõnajumalateenistusega, kus seminaristid jagasid ise rollid ja tulid kõigega väga ilusasti toime.
Üliõpilaste side juhendajatega oli grupil väga hea. Praktika sooritati järgmiselt: Indrek Salumets ja Signe Salumets (Hargla kogudus, praost Mart Jaanson) Ulvar Kullerkupp (Narva kogudus, õp Urmas Karileet), Rene Paats (Tallinna toomkogudus, õp Arho Tuhkru), Kristjan Paju (Juuru kogudus, õp Kalle Kõiv) ja Igor Gräzin (Saarte praostkond, praost Anti Toplaan). Kogudus või piirkond, kus praktika sooritati, annab ka vihje edasisest teenimispaigast.
Kätlin Liimets

Kristus ütleb: Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise! (Mt 11:28)