Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Peapiiskopi tekstid raamatus

05.12.2007 | | Rubriik: Uudised

Peapiiskop Andres Põder esitles reedel, 30. novembril oma esikteost «Pärimuste pöördepunkt».Peapiiskop Andres Põderi uut raamatut esitleti andresepäeval konsistooriumis.  Foto: Tiiu PikkurRaamatus on valimik kõnedest, kirjutistest ja karjasekirjadest, kus evangeeliumi valguses käsitletakse tänapäeva inimest, ühiskonda ja kirikut puudutavaid probleeme.
Raamatu koostamise mõte tekkis Andres Põderil siis, kui ta luges endiste peapiiskoppide paksudesse kaustadesse koondatud ja mitte kunagi trükivalgust näinud karjasekirju ja läkitusi: «Huvitav oli neid lugeda ja teada saada, mida peapiiskop on ühel või teisel tähtsal hetkel öelnud. Vajadus oma kirjutisi koondada ja lugeda oli ka peapiiskop Jaan Kiivitil, minu eelkäijal. Tema pöördumisi, läkitusi, jutlusi ja karjasekirju saab praegu lugeda EELK kodulehelt. Kunagi ehk panevad tema õpilased neistki raamatu kokku.»

Eeskujuks Euroopa kirikupead

Samas oli ka eeskujusid mujalt maailmast, mis innustasid raamatu koostamisega kohe tegelema hakkama. «Kõigepealt kinkis mulle oma raamatu Soome kiriku peapiiskop Jukka Paarma,» meenutas peapiiskop Põder. «See ilmus mõni aasta pärast seda, kui temast peapiiskop sai. Jukka Paarma soovib selle raamatuga tutvustada end oma kiriku rahvale ja öelda välja oma mõtteid.» Kui taolisi kogumikke veel teisigi Põderini jõudis, sai mõte kinnitust: «Leidsin, et Euroopas on mitmel pool piiskopid selliseid raamatuid ilmutanud. Piiskopid kui kirikupead ongi kohustatud üldistama kiriku arusaamist tänase päeva probleemidest.»
Peapiiskop Põderi sooviks on, et selle kogumikuga algaks ka EELKs ajastu, kus peapiiskopid hakkavad oma kõnede ja läkituste kogumikke regulaarselt välja andma. Ja see võiks eeskuju anda ka teiste kirikute peadele.

Aitab üles leida vaimuliku teeotsa

«Soovin, et see raamat aitaks kaasa koostöö ja ühtsuse tugevdamisele meie kirikus ja rahva keskel,» kirjutab peapiiskop eessõnas. «Teatud mõttes on see pildiraamat meie ühiselt rännuteelt. Siin on kirjutisi, mis jäävad tähistama Eesti ajaloo olulisi, suunda andvaid sündmusi. Siin on juttu meie väärtustest, pühadustest ja pühadest. Siin on argipäevaprobleeme, mille üle maksab mõtiskleda Jumala sõna valguses. Olen tänulik Jumalale, kui see raamat aitab kellelgi üles leida mõne vaimuliku teeotsa, pöörduda selle poole, kes on «tee, tõde ja elu».»
Kaunilt kujundatud raamatu «Pärimuste pöördepunkt» on välja andnud kirjastus Kunst, toimetas Daila Aas, kujundas Tiiu Allikvee, kaanefoto tegi Henry Mang. Teos on müügil raamatukauplustes ja konsistooriumis. Peapiiskopi tänu kuulub kõigile, kes raamatu kokkupanekule ja ilmumisele on kaasa aidanud
Tiiu Pikkur

Vaata, sulle tuleb sinu kuningas, õiglane ja aitaja! (Sk 9:9)