Esileht » Online » Online artiklid »

Peapiiskop Viilma: Eesti ja Taani ajalugu on põimunud ühiseks kultuurilooks

16.06.2019 | | Rubriik: Online artiklid

Peapiiskop Urmas Viilma ütles pühapäeval Tallinna toomkirikus peetud jumalateenistusel, et Dannebrogi, Taani lipu lugu on samaaegselt nii Taani kui Eesti lugu – kahe riigi ajalood on põimunud ühiseks kultuurilooks, nii et Eesti on saanud osaks Taani ajaloost ja Taani osaks Eesti omast.

«Täna paigutati siia toomkirikusse maailma pikima ajalooga ristilipp – Dannebrog. 800 aasta eest lahinguvälja kohale tõusnud lipp märkis ristisõjas peetud lahingu võitu vallutajatele – taanlastele – ja allajäämist põlisrahvale, eestlastele. See on lihtsustatud pilt, mis toetab piiride mahamärkimist ja poolte valimist. Tänases niigi polariseerunud maailmas peame otsima aga teisi vaatenurki. Peame leidma seda, mis ühendab ja mis lepitab,» ütles Viilma.

«Seda ühendavat ja lepitavat leian ma Dannebrogis palju. Kui me siin Eestimaal ei kõneleks enam eesti keeles ega rõõmustaks oma sajandivanuse iseseisva Eesti Vabariigi ja meile armsa 135-aastase sinimustvalge trikoloori üle, võiksime näha kaheksa sajandit tagasi toimunud sündmusi endiselt ainult lahutavatena – peaksime valima poole. Täna aga on meil vaba rahvana piisavalt enesekindlust, et hinnata aastasadade kestel toimunut objektiivse positiivsusega,» kõneles Viilma.

Edasi loe Postimehest.

 

Kristus ütleb: Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise! (Mt 11:28)