Esileht » Online » Online artiklid »

Peapiiskop Urmas Viilma pöördumine paastumaarjapäevaks 25. märtsil 2015

24.03.2015 | | Rubriik: Online artiklid

Peapiiskop Urmas Viilma saatis 25. märtsi ehk paastumaarjapäeva eel kogudustele ja Eestimaa kristlastele karjasekirja. Viidates ingel Gabrieli ilmumisele neitsi Maarjale, kõneleb peapiiskop inimese elu muutvatest kohtumistest isikutega, kellest võivad saada prohvetlikud sõnumitoojad.

 

Meenutades märtsiküüditamise sündmusi kirjutab peapiiskop: “Me usume, et Jumal võib meidki kõnetada isikute kaudu, kellega meie elutee või -saatus ristuvad. Vahel võib mõni selline kohtumine tuua suure muutuse meie ellu, avada seni suletud uksi, silmi, südameid ja uusi perspektiive. Erilise tundega meenutavad selliseid sõnumitoojaid kindlasti kõik need, kes 25. märtsil 1949 jõudsid tänu ennetavatele hoiatustele küüditajate eest pakku minna.”

 

Juhtides tähelepanu praegugi meie vahetus naabruses toimuvatele sõdadele, vägivallale ja tagakiusamistele, samuti meie ühiskonnas valitsevale uskmatusele, ükskõiksusele ja armastusekäsu rikkumisele, kutsub peapiiskop meeleparandusele ja palvele. “Parandagem meelt ja palvetagem, et võiksime kogeda vaimset, moraalset ja usulist taasündi ühiskonnas. Et pühitsus, mis on Maarjamaad kandnud läbi sajandite, võiks kanda meid ka tulevikus.”, kirjutab Viilma.

 

Paastumaarjapäeva ehk Issanda kuulutamise püha sõnumiks on ingel Gabrieli ilmumine ja kuulutus neitsi Maarjale, et Jumal on valinud just tema oma Poja, Jeesuse emaks. Selle püha tähistamine on olnud Eesti- ja Liivimaa ehk Maarjamaa aladel alati elav ning traditsiooniderohke. 1949. aasta märtsiküüditamine on lisanud selle päeva nende kalendritähtpäevade hulka, mil mõtleme eriliselt oma maa ja rahva keerulisele saatusele ning mälestame võõra vägivalla ohvreid ja küüditatuid.

 

Tallinnas toimub küüditatute mälestamine Vabadussõja mälestusmärgi jalamile pärgade asetamisega 25. märtsil kell 12, jumalateenistusega Jaani kirikus kell 13 ja ning küünalde süütamisega Vabaduse väljakul kell 18. Samal ajal algab ka Tallinna toomkirikus kontsertpalvus “Pühendusega Maarjale”, kus laulavad Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumi kollektiivid ja ansamblid Gambare ning LinnaMuusikud. Liturgina teenib abipraost Arho Tuhkru.

Karjasekirja loe siit.

 

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)