Esileht » Online » Online artiklid »

Peapiiskop Urmas Viilma: Kell tiksub ja loeb vähemaks sekundeid ja minuteid kogu Jumala poolt inimkonnale kingitud ajaressurssi määrast

23.12.2017 | | Rubriik: Online artiklid

Aasta hakkab peagi lõppema. See tähendab, et järjekordsed 365 päeva on liivana pudenenud meie sõrmede vahelt.

Selle aasta alguses jõudis maailma uudistekanalitesse teade, et mõni päev pärast Donald Trumpi Ameerika Ühendriikide presidendiks vannutamist nihutas Tuumateadlaste Bülletään (Bulletin of the Atomic Scientists) maailmalõpukella (Doomsday Clock) seierit poole minuti võrra keskööle lähemale. Selle sümboolse kella seiereid nihutatakse edasi ja tagasi selle järgi, milliseid otsuseid maailma edasikestmise seisukohast langetatakse. Tuumateadlaste Bülletääni hinnangul oli praegusega võrreldav kriitiline olukord viimati 64 aastat tagasi. Kindlasti nõustuvad selle väitega kõik need, kes on pettunud USA Pariisi kliimaleppest taganemises.

Enne jõule, kui arutatakse, kas keskkonda säästvam on tuua koju looduslik naturaalne kuusk või Hiinas toodetud kuuske matkiv plastkoopia, mis hiljem prügina loodusesse sattudes ei idane ega mädane, tahan kirjutada täiesti jõuluvabu mõtteid Loojalt inimesele asetatud vastutusest kogu loodu ees.

Loodu anti inimese meelevalla ja vastutuse alla hetkel, kui Jumal loomistöö lõpetas. Inimese ülesandeks sai fauna enesele alistada ja seda valitseda (1Moosese 1:28), aga floorat harida ja hoida (1Moosese 2:15). Nüüdseks peame nõustuma, et inimene on neid sõnu aegade jooksul valesti tõlgendanud ja seetõttu loodust halastamatult ekspluateerinud. Inimene, kes Eedeni aias mao ahvatlusel oma vabast tahtest sirutas käe keelatud vilja järele, ei arvestanud sellega, et otsus rikkuda Jumala käsku ei too surma ainult talle, vaid ka loodule, mille Jumal andis talle harida ja hoida. Jumal määras inimesele karistuseks surelikkuse. Selle karistuse ja Paradiisist väljaajamisega ei kadunud inimese vastutus loodu ees. Jumal ei tühistanud inimese ülesannet loodut harida ja hoida.

Edasi loe Eesti Päevalehest.

Püha, püha, püha on vägede Issand! Kõik maailm on täis tema au! (Js 6:3)