Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon minevikust »

Peapiiskop Profittlich jäi oma karja juurde

24.02.2021 | | Rubriik: Persoon minevikust

22. veebruaril möödus 79 aastat katoliku peapiiskopi Eduard Profittlichi (1890–1942, fotol) märtrisurmast Kirovi vanglas. 

Järgmine aasta kavatseb Rooma-Katoliku Kiriku Eesti Apostellik Administratuur tähistada peapiiskopi 80. surma-aastapäeva. Kas ka õndsakskuulutamisega, seda on hetkel vara öelda.

Piiskopkondlik uurimine on lõpule viidud ja kõik arhiividokumendid on süstematiseeritud ja kommenteeritud ning edastatud pühakukskuulutamise kongregatsioonile Roomas. Edasi kulgeb õndsakskuulutamise protsess Rooma faasis, kus kirjutatakse kokku nn õndsakskuulutamise projekt ehk positio. Selle uurimistööga tegeldakse praegu Eestis ja Roomas. Õndsakskuulutamise tervikprojekti valmimist eeldatakse detsembriks 2021. 

Positio retsenseeritakse üheksa teoloogi poolt, kes annavad oma hääle positio’le. Edasi edastatakse protsess uurimiseks kongregatsiooni kuuluvale kardinalide ja piiskoppide kolleegiumile. Kui nende hinnang on positiivne, tutvustatakse protsessi paavstile, kes annab oma nõusoleku ja volitab kongregatsiooni koostama vastava dekreedi Jumala sulase õndsakskuulutamise kohta. Ühelt poolt on seda tööd võrreldud doktoriväitekirjaga, teiselt poolt on see sügavam ja intiimsem, mis puudutab pühadust ja kandidaadi elu. 

Profittlich oli küll „veretunnistaja“ ja õndsakskuulutamiseks ei ole vajalik imetegu, kuid õndsate hulka ei arvata, kui pole teatud pühaduse tunnuseid. Seega on see uurimistöö pikk ja aeganõudev. Tavaliselt võtavadki õndsakskuulutamised aega kümneid aastaid, kui just ei ole tegemist erandiga, nagu oli paavst Johannes Paulus II puhul. Eduard Profittlichi juhtumit soovitakse läbida viie aastaga, mis algas 2017. aastal.

Eesti kristlastel on oluline neil päevil meenutada Jumala sulast Eduard Profittlichi. Vankumatu usukindlus ja armastus Eesti rahva ning kiriku vastu ei võimaldanud tal lahkuda Eestist, vaid Jumalale kuulekalt jääda oma karja juurde ning võtta vastu kõike, mida Jumal oli temale ette määranud.

Marge-Marie Paas

Laulge Issandale uus laul, sest ta on teinud imetegusid.  (Ps 98:1)