Esileht » Online » Online artiklid »

Peapiiskop Põderi üleskutse palvetada rahu eest Süürias

04.09.2013 | | Rubriik: Online artiklid

Head kaakristlased ja kaasmaalased!

Traagilised sündmused Süürias on muutnud murelikuks paljud vastutustundlikud inimesed maailmas. Otsitakse erinevaid teid kriisi lahendamiseks.

Mitmete suurte kirikute juhid – nagu paavst Franciscus, Canterbury peapiiskop Justin Welby, Luterliku Maailmaliidu president, piiskop Munib Younan ja Saksamaa Evangeelse Kiriku välispiiskop Martin Schindehütte – on öelnud hoiatavaid sõnu võimaliku sõjalise interventsiooni suhtes Süürias. Eriti, kui seda plaanitsetakse enne, kui on selgunud keelustatud keemiarelva kasutamise üksikasjad ja saadud Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni mandaat.

Kirikujuhtide meelest ei lahenda pommid sotsiaalseid ja poliitilisi probleeme. Pigem võivad sõjalisel aktsioonil olla ettenägematud tagajärjed. „Karistatav sõjaline löök, mida mõned valitsused praegu kaaluvad, ei vii püsiva lahenduseni, vaid üksnes õhutab ekstremismi ja vägivalda, tuues kaasa ebastabiilsuse suurenemise Süürias ja kogu Lähis-Idas, kui mitte kogu maailmas,” leiab Jordaaniast pärit piiskop Younan.

On oht, et rohkem kannatavad süütud inimesed, sealhulgas naised ja lapsed, kui need, keda tahetakse karistada. Sadade tuhandete põgenike ja sõjas kannatanute olukord pigem halveneb. Ennekõike tuleb rahu saavutamiseks ja kurjategijate vastutusele võtmiseks kasutada poliitilisi ja humanitaarseid vahendeid. Selle nimel peab pingutusi tegema kogu rahvusvaheline kogukond, eestkätt ÜRO.

Luterliku Maailmaliidu president kutsub üles palvetama Süüria eest. Paavst Franciscus on kuulutanud eeloleva laupäeva, 7. septembri rahu eest Süürias palvetamise päevaks. Ühinedes nende üleskutsega palun võtta Süüria laupäeval meie kõikide eestpalvetesse, usus ja lootuses, et Süüria rahvas ning maailma suurriigid suudavad olla „rahu tegijad” (Mt 5:9).

Tänu ja õnnistussooviga

Andres Põder
Peapiiskop

 

Kristus ütleb: Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise! (Mt 11:28)