Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Peapiiskop teeb tõhustusdoosi

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Urmas Viilma.

Vaktsineerimise virvarris on kadumas rahu ja kaine mõistus, nendib peapiiskop Urmas Viilma ja lisab: „Isegi kui näen mitmeid õiguslikke probleeme isikuvabaduste piiramisega seoses, ei pea ma võimalikuks tervisekriisi tingimustes unustada üldist heaolu, ligimesest hoolimist ja üleüldist turvatunnet üksikisiku huvide ja soovide kõrval.“

Kanadas tööreisil viibiv kirikupea kirjutab arvamusartiklis, mis ilmus ERRi portaalis nädala algul, et tema vaktsineerimisest teise doosiga on möödas juba üle kaheksa kuu. „Kui ma hetkel ei viibiks välislähetuses, oleksin lasknud ennast juba lõppeval nädalal kolmanda ehk tõhustusdoosiga vaktsineerida,“ tunnistab Viilma. 

Vaktsineerimise poolt- ja vastuargumente hinnates on peapiiskopi jaoks kõige veenvamad need, mis on vaktsineerimist toetavad: „Minu enda jaoks lisandub neile ka ühiskondliku turvalisuse ja heaolu mõõde ning siiras soov vähendada survet meditsiinisektorile, eriti sealsetele töötajatele.“ 

„Kuidas saame kõige vahetumalt toetada arste ja õdesid ning kõiki teisi, kes iga elu pärast, mis viiruse leviku tõttu on ohtu sattunud, võitlevad,“ püstitab Viilma küsimuse, toonitades vajadust maandada riske, mis on tema hinnangul suureks ohuks meditsiinitöötajate füüsilisele ja vaimsele tervisele. „Me saame nende elu eest palvetada, kuid ka panustada neile tööd mitte juurde andes,“ arvab Viilma, lisades: „Kellelgi ei ole vaja veelgi pingestatumat ühiskonda ega plahvatusohtlikku kollektiivset stressi. Selleks on oluline taotleda rahu ja anda aega kehtestatud meetmetel mõjuda. Esmalt peame aga ka ise neid meetmeid järgima, mitte neid eirama.“

Urmas Viilma hinnangul oleme jõudnud olukorda, kus igasuguseid füüsilisi kontakte on mõistlik vähendada, rahvarohkeid paiku ja kogunemisi vältida. Kuigi maskide kandmise tõhusus viiruse leviku vältimiseks on aeg-ajalt kahtluse alla seatud, ei ole siiski kuidagi tõestatud seda, et maskide kandmine teeks kandjale kahju või lausa aitaks viiruse levikule kaasa. 

See, et maski kandmine vähendas eelmisel sügisel erinevate tavapäraste viirusnakkuste levikut, on leidnud kinnitust, märgib peapiiskop ja lisab, et loogiliselt peaks samuti toimima maskid ka koroonaviiruse puhul.

„Kui maski kandmine aitab hoida meie jaoks avatud esmatarbekaupade kauplused ja ka kirikud, siis miks me ei võiks kõik maski kanda? Ka need, kes on vaktsineeritud või haiguse läbi põdenud, nagu vaktsineerimata inimesedki. Mask on tarvilik kõikjal, kus puutume kokku teiste inimestega, kes pole meie oma leibkonnast,“ arutleb peapiiskop Viilma.

Ta lubab Eestisse naastes lasta ennast esimesel võimaluse vaktsineerida kolmanda doosiga: „See on minu isiklik otsus, mille tegemisel olen kaalunud läbi poolt- ja vastuargumente. Selle otsuse tegemise juures ei näe ma usulisi või moraalseid argumente, mis mind takistaksid ennast vaktsineerida lasta. Eriti pärast seda, kui tekkis võimalus vaktsiine valida.“

„Raske on veenda või motiveerida teisi mingil kindlal viisil käituma. Alati saame aga ise toimida nõnda, et teised inimesed, ligimesed, meie pärast ei kannataks,“ kinnitab peapiiskop Urmas Viilma aktuaalsel teemal sõna võttes.